Ana Bogdan joacă astăzi în optimi. Ieri s-a disputat la WTA Budapesta cea mai lungă partidă de anul acesta. Irina Begu a pierdut la WTA Lausanne

Adversara Anei Bogdan (108 WTA) din optimile de finală (R16) ale WTA 250 “Hungarian Grand Prix” a fost decisă ieri şi aceasta nu va fi favorita pincipală a turneului, care a fost eliminată în primul tur:

Xiyu Wang (102 WTA) – Barbora Krejcikova (17) [1] 6-1, 7-6(1) în 2h, după ce jucătoarea chineză a câştigat în primul set 6 jocuri consecutive, de la 0-1, iar în al doilea a revenit de la 2-4 şi la 4-5 a primit pentru a rămâne în set.

Campioana junioarelor de la US Open 2018 şi campioană în proba de dublu la Wimbledon, tot în acel an, a obţinut astfel a doua cea mai importantă victorie a carierei, după cea în faţa Petrei Martic (15), în primul tur al WTA 250 Hua Hin 2019.

Xiyu Wang (clasament maxim: 100 WTA / iunie 2022, 21 de ani) a jucat anul acesta în prima finală din circuitul intermediar – la WTA 125 Valencia – şi a mai pierdut alte trei finale: ITF W100 Palm Harbour şi Charleston, ITF W60 Charlotesville (toate pe zgură).
A învins-o pe Ana în singura lor înâlnire, cea din primul tur al WTA 125 Valencia, anul acesta.

Ana, în timpul partidei de ieri
Credit Foto: Mathias Schulz @matchfotos.de

Partida BogdanX. Wang a fost programată a doua de pe terenul central şi va începe la ora estimată 13.30.

Învingătoarea o va întâlni în sferturile de finală pe cea din partida: Aleksandra Krunic (105) – Shuai Zhang (37) [6].

Altfel, tot ieri s-a disputat cea mai lungă partidă din circuitul principal în 2022:

Lesia Tsurenko (97) – Kamilla Rakhimova (107) 7-6(1), 4-6, 7-5 în 3h53′, după ce jucătoarea ucraineană a salvat o minge de meci la 4-5, aflată la primire.
Rakhimova trecuse în primul tur de Gabriela Ruse.

Cele mai lungi partide din 2022 [Credit @OptaAce], cu menţiunea că cea de pe locul 2, Saville – Răducanu din  primul tur al WTA 250 Gudalajara (februarie) nu s-a jucat până la sfârşit, jucătoarea britanică abandonând când scorul era 5-7, 7-6(4), 4-3 pentru cea australiană.

Tot miercuri, în optimile de finală ale WTA 250 “Lausanne Ladies Open”:

Anastasia Potapova (Rusia, 79) – Irina Begu (49) [3] 6-4, 6-2 în 1h39′, după ce jucătoarea noastră a condus cu 4-1, dar cea născută la Saratov a replicat cu o serie de 9 jocuri câştigate, care a dus-o la 4-0 în al doilea set.

Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați