Săptămâna aceasta se dispută pe zgură turneul WTA International “Internationaux de Strasbourg”, care este dotat cu o contribuţie financiară totală în valoare de 202.250 USD.
Turneul este la cea de-a 34-a ediţie. Finalele în cele două probe, la sfârşitul ştirii, cu Irina Spîrlea campioană la simplu în 1998, Mihaela Buzărnescu / Raluca Olaru, campioane în 2018, Andreea Ehritt-Vanc, campioană la dublu în 2005 (/ Rosa María Andrés Rodríguez) şi vicecampioană în 2004 (/ Martina Müller).

Deţinătoarea titlului, Dayana Yastremska, nu a venit la actuala ediţie, în schimb au fost prezente campioanele din 2018 – Anastasia Pavlyuchenkova şi 2013 – Alizé Cornet, ambele eliminate în optimi.

Anul acesta, cap de serie 1 trebuia să fie Karolina Pliskova (4), care a jucat însă finala WTA Premier 5 Roma şi nu a mai participat. Locul ei pe lista capilor de serie nu a mai fost luat pe tablou de altă jucătoare, astfel că favorită principală este Elina Svitolina [2].

Astăzi se dispută sferturile de finală ale turneului, unde s-au calificat:

Cele 8 jucătoare calificate în sferturi, în ordinea tabloului
Credit Foto: @WTA_Strasbourg
Galerie videoclipuri, mai jos

  • 3 capi de serie: Elina Svitolina (5) [2], Aryna Sabalenka (12) [4], Elena Rybakina (18) [5]
  • 4 jucătoare care nu au fost capi de serie: Jelena Ostapenko (43), Nao Hibino (84) – se vor întâlni pe prima optime a tabloului -, Katerina Siniakova (62) şi Jil Teichman (54)
  • 1 jucătoare promovată din calificări: Shuai Zhang (40) [Q]

Jelena Ostapenko (23 de ani, clasament maxim: 5 WTA / martie 2018) a beneficiat ieri de abandonul lui Kiki Bertens (8) [3], la scorul 2-6, 6-4, 4-2 şi a obţinut astfel a 12-a victorie în faţa unei jucătoare din top 10 WTA, a doua a sezonului, după cea la Sofia Kenin (7) în Fed Cup.

Nao Hibino (25 de ani, clasament maxim: 56 WTA / ianuarie 2016) a eliminat-o în primul tur pe Sloane Stephens (34) [8]: 6-2, 3-6, 6-1

Katerina Siniakova (24 de ani, clasament maxim: 31 WTA / octombrie 2018) a eliminat-o în optimi pe Ekaterina Alexandrova (31) [7]: 6-2, 6-4

Jil Teichman (23 de ani, clasament maxim: 52 WTA / august 2020) a trecut în primul tur de Amanda Anisimova (29) [6] şi în optimi de Anastasia Pavlyuchenkova (38): 7-6(3), 7-5
Jucătoarea din Elveţia a fost vicecampioană la International Lexington, în august, dar apoi slăbise ritmul în seria americană.

Shuai Zhang (31 de ani, clasament maxim: 23 WTA / noiembrie 2016) a jucat un meci în calificări – probabil a întârziat să se înscrie pe tabloul principal – şi s-a calificat de pe optimea fără cap de serie.

Sferturile de finală se dispută astăzi (joi):

Ordinea de joc – 24.09 – WTA Strasbourg 2020

@ Santiago
8 mar - 14 mar 2021
"Chile Dove Men+Care Open"
ATP 250 Series - zgură, aer liber
325.270 USD / 393.935 USD

@ Marsilia
8 mar - 14 mar 2021
"Open 13 Provence"
ATP 250 Series - hard, sală
334.240 € / 409.765 €

@ Guadalajara
8 - 13 mar 2021
"ABIERTO ZAPOPAN 2021"
WTA 250 - hard, aer liber
235.238 USD / 235.238 USD

@ Doha
8 - 13 mar 2020
"Qatar ExxonMobil Open"
ATP 250 Series - hard, aer liber
787.930 USD / 890.920 USD

@ Dubai
7 - 13 mar 2021
"Dubai Duty Free Tennis Championships"
WTA 1000 - hard, aer liber
1.835.490 USD / 1.835.490 USD

Galerie videoclipuri (4)
Lovitura zilei – Ostapenko – şi reumatele partidelor Ostapenko – Bertens, Sabalenka – Blinkova, Siniakova – Alexandrova



*

1987 Canada Carling Bassett Italy Sandra Cecchini 6–3, 6–4
1988 Italy Sandra Cecchini Austria Judith Wiesner 6–3, 6–0
1989 Czechoslovakia Jana Novotná Argentina Patricia Tarabini 6–1, 6–2
1990 Argentina Mercedes Paz United States Ann Grossman 6–2, 6–3
1991 Czechoslovakia Radka Zrubáková Australia Rachel McQuillan 7–6(7–3), 7–6 (7–3)
1992 Austria Judith Wiesner Japan Naoko Sawamatsu 6–1, 6–3
1993 Japan Naoko Sawamatsu Austria Judith Wiesner 4–6, 6–1, 6–3
1994 United States Mary Joe Fernandez Argentina Gabriela Sabatini 2–6, 6–4, 6–0
1995 United States Lindsay Davenport Japan Kimiko Date 3–6, 6–1, 6–2
1996 United States Lindsay Davenport (2) Austria Barbara Paulus 6–3, 7–6
1997 Germany Steffi Graf Croatia Mirjana Lučić 6–2, 7–5
1998 Romania Irina Spîrlea France Julie Halard-Decugis 7–6(7–5), 6–3
1999 United States Jennifer Capriati Russia Elena Likhovtseva 6–1, 6–3
2000 Croatia Silvija Talaja Hungary Rita Kuti-Kis 7–5, 4–6, 6–3
2001 Italy Silvia Farina Elia Germany Anke Huber 7–5, 0–6, 6–4
2002 Italy Silvia Farina Elia (2) Federal Republic of Yugoslavia Jelena Dokić 6–4, 3–6, 6–3
2003 Italy Silvia Farina Elia (3) Croatia Karolina Šprem 6–3, 4–6, 6–4
2004 Luxembourg Claudine Schaul United States Lindsay Davenport 2–6, 6–0, 6–3
2005 Spain Anabel Medina Garrigues Poland Marta Domachowska 6–4, 6–3
2006 Czech Republic Nicole Vaidišová China Peng Shuai 7–6(9–7), 6–3
2007 Spain Anabel Medina Garrigues (2) France Amélie Mauresmo 6–4, 4–6, 6–4
2008 Spain Anabel Medina Garrigues (3) Slovenia Katarina Srebotnik 4–6, 7–6(7–4), 6–0
2009 France Aravane Rezaï Czech Republic Lucie Hradecká 7–6(7–2), 6–1
2010 Russia Maria Sharapova Germany Kristina Barrois 7–5, 6–1
2011 Germany Andrea Petkovic France Marion Bartoli 6–4, 1–0 ret.
2012 Italy Francesca Schiavone France Alizé Cornet 6–4, 6–4
2013 France Alizé Cornet Czech Republic Lucie Hradecká 7–6(7–4), 6–0
2014 Puerto Rico Monica Puig Spain Sílvia Soler Espinosa 6–4, 6–3
2015 Australia Samantha Stosur France Kristina Mladenovic 3–6, 6–2, 6–3
2016 France Caroline Garcia Croatia Mirjana Lučić-Baroni 6–4, 6–1
2017 Australia Samantha Stosur (2) Australia Daria Gavrilova 5–7, 6–4, 6–3
2018 Russia Anastasia Pavlyuchenkova Slovakia Dominika Cibulková 6–7(5–7), 7–6(7–3), 7–6(8–6)
2019 Ukraine Dayana Yastremska France Caroline Garcia 6–4, 5–7, 7–6(7–3)

 

*

1987 Czechoslovakia Jana Novotná
France Catherine Suire
United States Kathleen Horvath
Netherlands Marcella Mesker
6–0, 6–2
1988 Netherlands Manon Bollegraf
Australia Nicole Provis
Australia Jenny Byrne
Australia Janine Thompson
7–5, 6–7(9–11), 6–3
1989 Argentina Mercedes Paz
Austria Judith Pölzl Wiesner
South Africa Lise Gregory
United States Gretchen Rush Magers
6–3, 6–3
1990 Australia Nicole Provis (2)
South Africa Elna Reinach
United States Kathy Jordan
Australia Elizabeth Sayers Smylie
6–1, 6–4
1991 United States Lori McNeil
United States Stephanie Rehe
Netherlands Manon Bollegraf
Argentina Mercedes Paz
6–7(2–7), 6–4, 6–4
1992 United States Patty Fendick
Czechoslovakia Andrea Strnadová
United States Lori McNeil
Argentina Mercedes Paz
6–3, 6–4
1993 United States Shaun Stafford
Hungary Andrea Temesvári
Canada Jill Hetherington
United States Kathy Rinaldi
6–7(5–7), 6–3, 6–4
1994 United States Lori McNeil (2)
Australia Rennae Stubbs
Argentina Patricia Tarabini
Netherlands Caroline Vis
6–3, 3–6, 6–2
1995 United States Lindsay Davenport
United States Mary Joe Fernández
Belgium Sabine Appelmans
Netherlands Miriam Oremans
6–2, 6–3
1996 Indonesia Yayuk Basuki
Australia Nicole Provis Bradtke (2)
United States Marianne Werdel Witmeyer
United States Tami Whitlinger Jones
5–7, 6–4, 6–4
1997 Czech Republic Helena Suková
Belarus Natasha Zvereva
Russia Elena Likhovtseva
Japan Ai Sugiyama
6–1, 6–1
1998 France Alexandra Fusai
France Nathalie Tauziat
Indonesia Yayuk Basuki
Netherlands Caroline Vis
6–4, 6–3
1999 Russia Elena Likhovtseva
Japan Ai Sugiyama
France Alexandra Fusai
France Nathalie Tauziat
2–6, 7–6(8–6), 6–1
2000 Canada Sonya Jeyaseelan
Argentina Florencia Labat
South Africa Kim Grant
Venezuela María Vento
6–4, 6–3
2001 Italy Silvia Farina Elia
Uzbekistan Iroda Tulyaganova
South Africa Amanda Coetzer
United States Lori McNeil
6–1, 7–6(7–0)
2002 United States Jennifer Hopkins
Croatia Jelena Kostanić
France Caroline Dhenin
Croatia Maja Matevžič
0–6, 6–4, 6–4
2003 Canada Sonya Jeyaseelan (2)
Croatia Maja Matevžič
United States Laura Granville
Croatia Jelena Kostanić
6–4, 6–4
2004 Australia Lisa McShea
Venezuela Milagros Sequera
Slovenia Tina Križan
Slovenia Katarina Srebotnik
6–4, 6–1
2005 Spain Rosa María Andrés Rodríguez
Romania Andreea Ehritt-Vanc
Poland Marta Domachowska
Germany Marlene Weingärtner
6–3, 6–1
2006 South Africa Liezel Huber
United States Martina Navratilova
Germany Martina Müller
Romania Andreea Vanc
6–2, 7–6(7–1)
2007 China Yan Zi
China Zheng Jie
Australia Alicia Molik
China Sun Tiantian
6–3, 6–4
2008 Ukraine Tatiana Perebiynis
China Yan Zi (2)
Chinese Taipei Chan Yung-jan
Chinese Taipei Chuang Chia-jung
6–4, 6–7(3–7), [10–6]
2009 France Nathalie Dechy
Italy Mara Santangelo
France Claire Feuerstein
France Stéphanie Foretz
6–0, 6–1
2010 France Alizé Cornet
United States Vania King
Russia Alla Kudryavtseva
Australia Anastasia Rodionova
3–6, 6–4, [10–7]
2011 Uzbekistan Akgul Amanmuradova
Chinese Taipei Chuang Chia-jung
South Africa Natalie Grandin
Czech Republic Vladimíra Uhlířová
6–4, 5–7, [10–2]
2012 Belarus Olga Govortsova
Poland Klaudia Jans-Ignacik
South Africa Natalie Grandin
Czech Republic Vladimíra Uhlířová
6–7(4–7), 6–3, [10–3]
2013 Japan Kimiko Date-Krumm
South Africa Chanelle Scheepers
Zimbabwe Cara Black
New Zealand Marina Erakovic
6–4, 3–6, [14–12]
2014 Australia Ashleigh Barty
Australia Casey Dellacqua
Argentina Tatiana Búa
Chile Daniela Seguel
4–6, 7–5, [10–4]
2015 Chinese Taipei Chuang Chia-jung (2)
China Liang Chen
Ukraine Nadiia Kichenok
China Zheng Saisai
4–6, 6–4, [12–10]
2016 Spain Anabel Medina Garrigues
Spain Arantxa Parra Santonja
Argentina María Irigoyen
China Liang Chen
6–2, 6–0
2017 Australia Ashleigh Barty (2)
Australia Casey Dellacqua (2)
Chinese Taipei Chan Hao-ching
Chinese Taipei Chan Yung-jan
6–4, 6–2
2018 Romania Mihaela Buzărnescu
Romania Raluca Olaru
Ukraine Nadiia Kichenok
Australia Anastasia Rodionova
7–5, 7–5
2019 Australia Daria Gavrilova
Australia Ellen Perez
China Duan Yingying
China Han Xinyun
6–4, 6–3

 

Credit tabele: wikipedia.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.