Jabeur revine dintr-o situaţie foarte grea, pentru a 10-a victorie la rând. Kasatkina nu a trebuit să joace tot meciul, pentru a se califica în a doua semifinală WTA 1000 din carieră

Dacă despre sferturile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului la WTA 1000 Roma 2022 am vorbit aseară,  cele de pe jumătatea inferioară au oferit meciuri complet diferite.

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Pe al 3-lea sfert al tabloului, Ons Jabeur (7) [9] a câştigat a 10-a partidă consecutivă în circuit, cele 4 de aici fiind precedate de alte 6 pentru pentru titlul de la WTA 1000 Madrid, săptămâna trecută – 1-6, 7-5, 6-1 în 2h1′ cu Maria Sakkari (4) [4] – dar doar după ce a revenit în setul al doilea de la 2-5 – două break-uri în urmă – şi la 4-5 a fost în două rânduri la două puncte de înfrângere. Acela a fost şi singurul joc, din seria de 5 reuşită de Ons, care s-a decis la avantaje.
Serie pe care şi-a prelungit-o cu încă 3 în decisiv, înfrângând astfel definitiv rezistenţa Mariei [rezumatul video al partidei, mai jos].
Palmaresul direct a devenit acum 2-1 pentru jucătoarea din Tunisia.

Ons Jabeur (clasată pe cel mai bun loc al carierei, va împlini 28 de ani pe 28 august) a obţinut astfel a 4-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare din top 5 WTA, a 10-a în faţa uneia din top 10, de-abia prima din acest sezon [Credit Info: wikipedia.org]:

Calificarea în a doua semifinală WTA 1000 consecutivă şi a treia a sezonului – prima, la WTA 500 Charleston – nu îi asigură încă jucătoarei din Tunisia un nou maxim al clasamentului: se poziţionează pe locul 6 în ierarhia live (neoficială), dar este urmată de Aryna Sabalenka, şi ea încă activă în turneu.
Ons a câştigat cele mai multe partide pe zgură în 2022 – 16 – şi ocupă locul 2 la capitolul victorii pe orice suprafaţă – 24 – după, bineînţeles, Iga Swiatek, cu 33.

Pe al 4-lea sfert al tabloului – singurul între două jucătoare necotate printre capii de serie – cea calificată în semifinale – Daria Kasatkina (23) – a fost decisă după un meci incomplet, pentru că Jil Teichmann (29) a abandonat – la scorul 6-4, 3-2 pentru Dasha şi trecuse 1h22′ de la începutul partidei – din cauza unei accidentări la coapsa stângă, pentru care primise îngrijiri medicale la vestiare când scorul era 2-1 pentru ea. Dar la revenire nu a mai câştigat decât un punct.

Daria Kasatkina (25 de ani împliniţi pe 7 mai) s-a calificat astfel în a 3-a semifinală a sezonului, primele două consecutive la cele dintâi turnee din 2022: WTA 250 Melbourne 1 şi WTA 500 Sydney şi în a doua la nivel WTA 1000, după cea de la Indian Wells 2018, acolo unde avea să joace finala.

Palmaresul direct între Ons şi Daria, bune prietene, este unul interesant – inclusiv două finale: WTA 500 Moscova 2018 şi WTA 250 Birmingham 2021 – 3-2 [1-0 pe zgură, partidă jucată anul acesta] pentru cea dintâi [Credit Info: @itftennis.com]:

Credit Foto: @internazionalibnlditalia

Sâmbătă se va juca mai întâi Swiatek – Sabalenka, de la ora 13.00 şi apoi – cel mai devreme de la ora 18.00 – Jabeur – Kasatkina.