Kasatkina o elimină pe Badosa. Andreescu, următoarea care va încerca să i se opună lui Swiatek. Anisimova, din nou cu Sabalenka. Ruse / Kostyuk au abandonat

Joi, în optimile de finală (R16) ale WTA 1000 Roma 2022 două jucătoare necotate au eliminat capi de serie:

• pe al 4-lea sfert al tabloului:

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography & @wta

Daria Kasatkina (23) – Paula Badosa (3) [2] 6-4, 6-4, după ce jucătoarea născută la Togliatti a revenit în primul set de la 2-4. În partidă s-a câştigat de 12 ori la retur (7+5).
Badosa câştigase prima lor întâlnire anul acesta la WTA 500 Sydney cu un dublu 6-2.

Kasatkina (clasament maxim: 10 WTA / octombrie 2018, 25 de ani împliniţi pe 7 mai) a obţinut astfel a 11-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare din top 5 WTA – a 3-a din 2022, ultima, în turul 2 la Madrid – şi a 16-a în faţa uneia din top 10, precedentele [sursă: wikipedia.org]:

Daria o va întâlni în sferturi pe Jil Teichmann (29),

care a eliminat o adversară mai bine clasată, Elena Rybakina (17): 6-7(3), 6-3, 7-5, după ce jucătoarea elveţiană a avut în decisiv, de trei ori, un break în urmă şi la 4-5 – la retur – a fost la două puncte de înfrângere.
Ea a venit aici după semifinala jucată săptămâna trecută la Madrid.
Kasatkina o învingea pe Teichmann în singura lor întâlnire de până acum, la Turneul final al Billie Jean King Cup, ediţia 2021.

• pe al doilea sfert al tabloului:

Amanda Anisimova (32) – Danielle Collins (9) [7] 6-2, 6-2, în doar 59′, după ce învingătoarea a câştigat de 5 ori la retur, pierzându-şi doar o dată serviciul.
Acesta este al doilea sfert de finală în săptămâni consecutive, la un turneu WTA 1000, pentru Anisimova (clasament maxim: 21 WTA / octombrie 2019, 20 de ani), care acum o lună juca şi în semifinale pe zgură verde, la WTA 500 Charleston.

Adversară în sferturi îi va fi Aryna Sabalenka (8) [3], cu care are un palmares direct: 4-0, ultima întâlnire fiind cea de săptămâna trecută din primul tur al WTA 1000 Madrid.

Pe primul sfert al tabloului, Bianca Andreescu (90) a eliminat o jucătoare, acum, mai bine clasată, Petra Martic (47) 6-4, 6-4 [rezumatul partidei, mai jos] şi va fi următorul obstacol pe care liderul ierarhiei WTA va încerca să-l depăşească în drumul spre recordul numărului de victorii consecutive în circuit.

Iga Swiatek a ajuns ieri la cota 25, după ce a trecut de Victoria Azarenka (16) [16], una dintre jucătoarele care – încă? – o depăşesc în topul respectiv: 6-4, 6-1, dar după un prim set foarte disputat, numărul 1 WTA a revenit de la 1-3, a ratat primele 4 mingi de set la 5-3 şi serviciul, 6 jocuri s-au decis la avantaje, 7 au fost câştigate la retur şi s-au jucat 104 puncte. În al doilea, Iga şi-a pierdut serviciul în primul joc, dar apoi le-a câştigat pe următoarele 6, nemaipierzând decât 7 puncte [rezumatul partidei, mai jos].
Aceasta va fi prima întâlnire dintre Swiatek şi Andreescu.