În prima zi a turneului WTA Premier 5 “Internazionali BNL d’Italia” au fost eliminaţi doi capi de serie.

Pe aceeaşi optime cu cea a Simonei:

Amanda Anisimova (27 WTA) – Donna Vekic (28) [16]: 7-6 (4), 7-6(6) în 2h27′, după ce jucătoarea americană a avut în primul set, în două rânduri un break în urmă, iar în al doilea a revenit de la 2-4, a ratat o minge de meci la 6-5 şi serviciul, pentru ca în tie-break să  salveze 3 mingi de set ale croatei, de la 3-6.
Aceasta a fost prima dată când cele două s-au întâlnit

Anisimova o va întâlni în turul 2 pe Dayana Yastremska (29) – 7-5, 6-7(5), 6-4 cu Camila Giorgi (69) [WC], jucătoarea din Italia câştigase la International Palermo, tot după o partidă dramatică – învingătoarea urmând să joace în optimi cu cea din partida Simona Halep (2) – Jasmine Paolini (99) [WC].

• pe ultima optime a tabloului:

Aliona Bolsova (107) [Q] – Alison Riske (23) [11] 5-7, 7-6(4), 6-3 în 2h52′, după ce jucătoarea din Spania a salvat în setul 2 o minge de meci, la 5-6, aflată la serviciu.

De primul tur au trecut Elena Rybakina (18) [10] şi Elise Mertens (20) [11].

Astăzi vor juca ceilalalţi 4 capi de serie din intervalul 9-16: Garbiñe Muguruza (17) [9], Marketa Vondrousova (19) [12], Anett Kontaveit (21) [14], Angelique Kerber (22) [15].

Ordinea de joc – 15.09 – WTA Roma 2020

Tablourile turneelor WTA

Lovitura zilei – Marie Bouzkova – şi rezumatele celor 4 partide menţionate mai sus

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!