Jucătoarele noastre şi Arruabarrena, Strycova, Parmentier, Kuznetsova, la Istanbul
Credit Foto: “Istanbul Cup”

Astăzi, la WTA International “TEB BNP Paribas Istanbul Cup” jucătoarele românce vor evolua în 4 partide:

  • în turul 1 (R32) al probei simplu, primul meci de pe terenul 2, de la ora 11.00:

Ana Bogdan (150 WTA) [Q]Kirsten Flipkens (Belgia, 59, clasament maxim: 13 / august 2013, 33 de ani)

Palmares direct: 0-2

Credit Info: itftennis.com

  • în optimile de finală (R16) ale probei de simplu, al doilea meci de pe terenul central, cu începere de la ora aproximativă 12.30:

Mihaela Buzărnescu (30 WTA) [2] Margarita Gasparyan (Rusia, 72 WTA, clasament maxim: 41 WTA / februarie 2016, 24 de ani)

Palmares direct: 0-0

Sorana Cîrstea (97 WTA) – Barbora Strycova (Cehia, 47, clasament maxim: 16 WTA ianuarie 2017, 33 de ani)

Palmares direct: 0-0

Barbora Strycova a învins-o ieri pe Viktoria Kuzmova (Slovacia, 44) [9]: 5-7, 7-5, 6-4 în 2h42′, după ce a primit pentru a rămâne în meci la 4-5 în setul 2 şi  a revenit de la 2-4 în decisiv.

  • în primul tur (R16) al probei de dublu, ultimul meci de pe terenul 2, după odihna cuvenită Mihaelei, nu mai devreme de ora 14.00:

Irina Bara (65 WTA la dublu) / Mihaela Buzărnescu (29) [3]Cornelia Lister (Suedia, 92) / Renata Voracova (Cehia, 79)

*

Andreea Mitu s-a calificat deja în sferturile de finală ale probei de dublu, după victoria din primul tur:

Andreea Mitu (88 WTA la dublu) / Alexandra Panova (Rusia, 61) – Prarthana Thombare (India, 148) / Eva Wacanno (Olanda, 178) 6-2, 6-2 în 1h9′

Ele acumulează câte 60 de puncte WTA, vor împărţi un premiu financiar în valoare de 1.820 USD şi le vor întâlni în sferturile de finală pe învingătoarele din partida Timea Babos (Ungaria, 3) / Kristina Mladenovic (Franţa, 3) [1] – Çağla Büyükakçay (-) / Pemra Ozgen (370) (ambele Turcia).

*

Ieri au mai fost eliminaţi 3 capi de serie – partidele turului 1 nu s-au încheiat – începând cu favorita principală, învinsă de o compatrioată:

Lara Arruabarrena (117) – Carla Suárez Navarro (27) [1] 6-4, 7-5 în 1h28.

Carla jucase 3 meciuri în Fed Cup la sfârşitul săptămânii trecute şi cu 3 victorii menţinuse Spania în Grupa Mondială

Elena Rybakina (Kazahstan, 161, 19 ani) [Q] – Katerina Siniakova (Cehia, 41) [7] 3-6, 6-2, 6-4

Veronika Kudermetova (Rusia, 76, 21 de ani) [Q] – Maria Sakkari (Grecia, 43) [8] 6-3, 6-4 în 1h23′

*

Turneul WTA International de la Istanbul îşi dispută anul acesta cea de-a 13-a ediţie. Finalale ediţiilor de până acum, la sfârşitul ştirii, cu Andreea Mitu / Ipek Soylu, campioane la dublu în 2016.
De precizat că iniţial turneul s-a disputat pe zgură – 2005-2009 -, apoi pe hard până în în 2016, după care a revenit pe zgură. De menţionat că între 2011-2013, atunci când Istanbulul a găzduit Turneul Final WTA, competiţia nu s-a disputat.

Campioana ediţiei 2018 Pauline Parmentier – a venit şi anul acesta, dar nu şi deţinătoarele titlului în proba de dublu, Chen Liang / Shuai Zhang.
Parmentier a trecut deja de primul tur.

*

Ordinea de joc – 24.04 – WTA Istanbul 2019

Tablourile turneelor WTA

*

2005 United States Venus Williams Czech Republic Nicole Vaidišová 6–3, 6–2
2006 Israel Shahar Pe’er Russia Anastasia Myskina 1–6, 6–3, 7–6(7–3)
2007 Russia Elena Dementieva France Aravane Rezaï 7–6(7–5), 3–0, retired
2008 Poland Agnieszka Radwańska Russia Elena Dementieva 6–3, 6–2
2009 Russia Vera Dushevina Czech Republic Lucie Hradecká 6–0, 6–1
2010 Russia Anastasia Pavlyuchenkova Russia Elena Vesnina 5–7, 7–5, 6–4
2011–2013 Not held because of the WTA Tour Championships
2014 Denmark Caroline Wozniacki Italy Roberta Vinci 6–1, 6–1
2015 Ukraine Lesia Tsurenko Poland Urszula Radwańska 7–5, 6–1
2016 Turkey Çağla Büyükakçay Montenegro Danka Kovinić 3–6, 6–2, 6–3
2017 Ukraine Elina Svitolina Belgium Elise Mertens 6–2, 6–4
2018 France Pauline Parmentier Slovenia Polona Hercog 6–4, 3–6, 6–3

*

2005 Spain Marta Marrero
Italy Antonella Serra Zanetti
Austria Daniela Klemenschits
Austria Sandra Klemenschits
6–4, 6–0
2006 Ukraine Alona Bondarenko
Belarus Anastasiya Yakimova
India Sania Mirza
Australia Alicia Molik
6–2, 6–4
2007 Poland Agnieszka Radwańska
Poland Urszula Radwańska
Chinese Taipei Chan Yung-jan
India Sania Mirza
6–1, 6–3
2008 United States Jill Craybas
Belarus Olga Govortsova
New Zealand Marina Erakovic
Slovenia Polona Hercog
6–1, 6–2
2009 Czech Republic Lucie Hradecká
Czech Republic Renata Voráčová
Germany Julia Görges
Switzerland Patty Schnyder
2–6, 6–3, [12–10]
2010 Greece Eleni Daniilidou
Germany Jasmin Wöhr
Russia Maria Kondratieva
Czech Republic Vladimíra Uhlířová
6–4, 1–6, [11–9]
2011–2013 Not held because of the WTA Tour Championships
2014 Japan Misaki Doi
Ukraine Elina Svitolina
Georgia (country) Oksana Kalashnikova
Poland Paula Kania
6–4, 6–0
2015 Russia Daria Gavrilova
Ukraine Elina Svitolina (2)
Turkey Çağla Büyükakçay
Serbia Jelena Janković
5–7, 6–1, [10–4]
2016 Romania Andreea Mitu
Turkey İpek Soylu
Switzerland Xenia Knoll
Montenegro Danka Kovinić
Walkover
2017 Slovenia Dalila Jakupović
Ukraine Nadiia Kichenok
United States Nicole Melichar
Belgium Elise Mertens
7–6(8–6), 6–2
2018 China Liang Chen
China Zhang Shuai
Switzerland Xenia Knoll
United Kingdom Anna Smith
6–4, 6–4

Credit Info: wikipedia.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.