Gabriela Ruse şi Viktoria Kuzmova s-au calificat în semifinale, la dublu. Încă un cap de serie eliminat la simplu. Joi este programată Ons Jabeur

Echipa formată din Gabriela Ruse şi Viktoria Kuzmova a câştigat prima partidă pe care a jucat-o la  WTA 250 “Jasmin Open”, în sferturile de finală – de optimi au trecut în urma retragerii din turneu a adversarelor – şi s-a calificat astfel în semfinala de pe jumătatea inferioară a tabloului:

Foto de arhivă

Viktoria Kuzmova (96 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (87) [4] – Emily Appelton (Marea Britanie, 196) / Quinn Gleason (SUA, 214) 6-2, 6-2 în 1h6′

Gabi şi Viki joacă aici pentru a doua oară împreună, prima dată echipa româno-slovacă a câştigat un meci pentru sferturile de la WTA 250 Praga 2018.
La WTA 250 Bucureşti 2019, Gabi şi Jaqueline erau învinse în finală de Viktoria, împreună cu Kristyna Pliskova.

Deocamdată, ele au acumulat aici câte 110 puncte WTA, un premiu financiar comun în valoare de 3.950 USD, următoarele lor adversare urmând să fie decise astăzi [tabloul în format PDF, mai jos].

Pe tabloul de simplu, miercuri a fost eliminat un al doilea cap de serie – primul a fost Magda Linette [8] – în partida: Claire Liu (73) – Katerina Siniakova (53) [7] 7-5, 6-2 în 1h31′, după ce jucătoarea din Cehia – care a venit aici după ce luna trecută câştiga titlul la WTA 250 Portoroz – a avut în primul set de trei ori un break înainte, dar cea din SUA a egalat de fiecare dată şi a mai câştigat o dată la retur, în ultimul game, atunci când a convertit a treia minge de set, anulând şi două mingi de tie-break ale adversarei.

În sferturi s-au mai calificat până acum: Alizé Cornet (37) [3, WC], Elise Mertens (42) [5] şi Diane Parry (65).

Astăzi (joi) se dispută celelalte 4 optimi de finală, cu Ons Jabeur (2 WTA) [1]Evgeniya Rodina (Rusia, 556) [SR] – câte ceva despre partidă – cel mai devreme de la ora 20.00.