Două Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul partidei Gauff – Sabalenka

La al treilea turneu pe care îl joacă în 2020, Cori Gauff (n. 13 martie 2004) a obţinut a doua victorie în faţa unei jucătoare din top 20, după ce la Australian Open o elimina în turul 3 (R32) pe Naomi Osaka (3).

Ieri, în optimile de finală ale WTA International “Top Seed Open presented by Bluegrass Orthopaedics”:

Cori Gauff (53) – Aryna Sabalenka (11) [2] 7-6(4), 4-6, 6-4

Partida a durat 2h48′.
În primul set, Gauff a fost egalată de la 5-2, Sabalenka a făcut singurul break al setului doi, iar în decisiv, Coco a avut în două rânduri un break în faţă şi de la 3-4 a câştigat ultimele 3 jocuri ale partidei – inclusiv unul cu returul – la 15.

Coco Gauff (clasament maxim: 49 WTA / februarie 2020) revine în sferturile de finală ale unui turneu din circuit, prima dată după International Linz (octombrie) 2019, turneu pe care avea să-l câştige.

Un alt cap de serie a fost eliminat pe jumătatea inferioară a tabloului:

Jennifer Brady (49) – Magda Linette (36) [6] 6-2, 6-3 în 1h8′

Jennifer Brady (25 de ani, clasament maxim: 45 WTA / februarie 2020) va juca în al 3-lea sfert de finală din 2020, după Premier Brisbane şi Premier Doha (la ambele, promovată din calificări).

Astfel, sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului vor fi:

Jennifer Brady (49) – Marie Bouzkova (48 WTA)

După ce o elimina în primul tur pe Johanna Konta [3], Bouzkova a trecut ieri de Anna Blinkova (61): 6-4, 6-2 în 1h48′ şi va fi prezentă din nou în sferturile de finală, la fel ca la International Monterrey, în luna martie – ultimul turneu WTA disputat înainte de întrerupere – unde avea să joace finala.

Ons Jabeur (39) [8]Cori Gauff (53)

Jucătoarea din Tunisia în vârstă de 25 de ani, clasată pe cel mai bun loc al carierei – ultimul cap de serie rămas în turneu pe jumătatea inferioară a tabloului – s-a calificat în al 3-lea sfert de finală al sezonului, după Australian Open şi Premier 5 Doha.

Aceste partide se vor disputa vineri. Până atunci, astăzi (joi) se vor juca optimile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului cu clasicul Serena WilliamsVenus Williams – programat în al doilea meci de pe terenul central – care va începe cel mai devreme la ora 19.30.

Turneul este în programul Digi Sport 2, cu începere de la ora 20.00.

În primul tur (R16) al probei de dublu:

Jamie Loeb (173 WTA la dublu) / Ingrid Neel (137) (ambele SUA)Gabriela Talabă (246 ) / Caitlin Whoriskey (SUA, 176) [WC] 6-4, 6-4 în 1h17′

Ordinea de joc – 13.08 – WTA Lexington 2020

Tablourile turneelor WTA

Lovitura zilei – Gauff -, rezumatele partidelor Gauff – Sabalenka şi Jabeur – Govortsova, conferinţele de presă ale celor două învingătoare, avanpremiera partidei surorilor Williams