Imagini din timpul ultimelor două sferturi de finală
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography & sina.cn

Semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului WTA Premier Mandatory “Mutua Madrid Open” va fi:

Sloane Stephens (SUA, 8) [8]Kiki Bertens (Olanda, 7) [7]

Palmares direct: 2-0

Credit Info: itftennis.com

Partida este programată pe arena “Manolo Santana” şi va începe nu mai devreme de ora 21.00.

*

În sferturile de finală:

Sloane Stephens – Petra Martic (Croaţia, 36) 6-4, 6-3

Partida a durat 1h19′.
În primul set, după un schimb de break-uri în jocurile 6-7, Stephens a mai câştigat o dată cu returul, în ultimul ghem.
În manşa doua, break-ul din jocul 4 i-a fost suficient americancei.

Aceasta fost a 3-a victorie, din tot atâtea partide pentru Stephens în faţa lui Martic.
Ea s-a calificat în prima semifinală la Madrid şi în prima a sezonului.

Kiki Bertens – Petra Kvitova (Cehia, 2) [2] 6-2, 6-3

2-0 la break-uri în primul set pentru Bertens, care a condus cu 3-1 şi în setul 2, înainte de a se vedea egalată. Olandeza a reuşit să pareze atacul cehoaicei, câştigând ultimele 3 jocuri – două cu returul – toate decise la avantaje.

Acum palmaresul direct între cele două jucătoare a devenit egal: 3-3.
Una din întâlnirile precedente a fost finala de anul trecut a turneului, când Kvitova avusese câştig de cauză.

Kiki Bertens va juca astăzi în a 4-a semifinală a sezonului, după cele de la turneele Premier Sydney, St. Petersburg – unde a devenit campioană – şi Stuttgart (acum două săptămâni).

Ordinea de joc – 10.05 – WTA Mutua Madrid Open 2019

Tablourile turneelor WTA

Simona Halep, cronica foto şi video a celei de-a 4-a calificări în semifinalele turneului