Miercuri, la WTA 1000 Miami Open 2022 s-au disputat sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului [cele de pe jumătatea superioară].

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

În prima – al 3-lea sfert – s-au jucat doar 5 game-uri, Paula Badosa (6) [5] abandonând când scorul era 4-1 pentru Jessica Pegula (21) [16] şi trecuseră doar 18′ de la începutul partidei. Jucătoarea din Spania începuse partida cu un break.

Motivul abandonului nu este clar, nici Paula nu l-a precizat în postarea de după meci, cert este că ea nu se simţise bine nici în partida cu Linda Fruhvirtova, din sferturi:

Jessica Pegula (clasament maxim: 14 WTA / februarie 2022, 28 de ani) a obţinut astfel – e adevărat, după două victorii consecutive prin abandonul adversarei; Anhelina Kalinina renunţase după primul set, în optimi – cel mai bun rezultat al carierei: prima semifinală la un turneu WTA 1000 mandatory (1000 de puncte pentru campioană). La WTA 1000 non-mandatory (900 de puncte) mai jucase în această fază la Montréal 2021.

Jessica a obţinut ieri a 9-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare din top 10 WTA:

Credit Info: @wikipedia.org

De remarcat că se clasează acum, cu 23 de victorii, pe locul 2 – la egalitate cu învinsa ei de ieri – în ierarhia numărului de victorii obţinute la turnee WTA 1000, începând cu 2021 [Credit: @WTAInsider].

Lider şi la acest capitol este viitorul număr 1 al clasamentului WTA26 de victorii – Iga Swiatek (2) [2], care a obţinut-o miercuri, pe cea mai recentă, atunci când s-a calificat în semifinale de pe al 4-lea sfert al tabloului: 6-3, 6-3 cu Petra Kvitova (32) [28] după 1h14′.
Jucătoarea din Polonia a câştigat de 3 ori la retur, fără să aibă de înfruntat nicio minge de break [rezumatul video al partidei, mai jos].

Ea a obţinut astfel a 15-a victorie consecutivă în circuit, cele 4 de aici fiind precedate de 11 pentru titlurile de la WTA 1000 Doha şi Indian Wells.

Semifinala de aici va fi pentru ea a 4-a la nivel WTA 1000, pe prima o juca la WTA 1000 Roma, unde avea să devină, de asemenea, campioană.
Iga a devenit a 4-a jucătoare care se califică în 4 semifinale WTA 1000, înainte de a împlini 21 de ani (îi va împlini pe 31 mai), primele 3: Caroline Wozniacki (8), Victoria Azarenka (4) şi Jelena Ostapenko (4) [Credit: @WTAInsider].