Irina Begu a pierdut astăzi partida din turul 2 (R64) al WTA 1000 “Miami Open presented by Itaú“. Spre deosebire de cea din primul (R96), pe aceasta a început-o foarte bine, ea speculând nesiguranţa pronunţată în joc a adversarei, reintrată în circuit după o pauză de o lună.
Dar tot spre deosebire de primul tur, Irina a clacat imediat ce a dat de greu, adică imediat ce Qinwen îşi regăsise forţa şi mai ales acurateţea loviturilor. Jucătoarea noastră s-a enervat după o greşeală de picior, în timpul primului game de serviciu pierdut în setul al doilea şi în continuare l-a fuşerit.
Speranţa că îşi păstrează resursele pentru decisiv s-a dovedit a fi deşartă, căci şi acum, după ce a ratat două şanse de break, a protestat ceva mai târziu minute bune în legătură cu mişcarea unei persoane neimplicate în joc, ce ar fi incomodat-o la un retur, altfel ca din tun al chinezoaicei, la care nici nu ajunsese.

Spre sfârşit, Irina a redevenit mai activă şi-a mai procurat o minge de break, a câştigat şi un punct superb, dar a fost mult prea puţin şi oricum, mult prea târziu, în faţa unei adversare care prinsese elan şi juca din ce în ce mai bine.

Imagini din timpul partidei.
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Qinwen Zheng (23 WTA) [23] Irina Begu (34) 2-6, 6-1, 6-1

Partida a durat 2h3′.
Irina a început meciul cu un break – reuşit la a 3-a oportunitate –  căruia i-a mai adăugat unul în al 5-lea game, la cea dintâi şansă pe care şi-a creat-o. La 5-1 a ratat două mingi de set la retur, dar a convertit-o pe a treia, în următorul game.
În setul al doilea, jucătoarea noastră a pierdut toate game-urile de la 1-1, două dintre acestea la serviciu, necâştigând decât 8 puncte.
Desfăşurare a scorului asemănătoare în decisiv, doar că acum românca a pierdut 6 game-uri de la 1-0 – scor la care a ratat două mingi de break – doar două având nevoie de avantaje, iar la 1-5 a irosit încă o minge de break.
Diferenţa la puncte n-a fost chiar aşa de mare: 76-64 pentru învingătoare, ba chiar egal la cele de retur – 29-29 -, dar asta nu i-a fost de niciun folos învinsei.

Irina pierde 30 de puncte WTA – 35 acum minus 65 pentru tur 3 (R32) la ediţia trecută – cu consecinţe şi în clasament, rămâne de văzut cât de importante.