Irina Begu a început turneul WTA 1000 “Miami Open presented by Itaú” cu o victorie, prima pe care o obţine după cea din primul tur al Australian Open. De atunci  pierduse 4 partide la rând: în turul 2 al turneului de Grand Slam şi în cele inaugurale la WTA 250 Linz, WTA 1000 Dubai şi Indian Wells.

Credit Foto: Jimmie 48 Tennis Photography & Neal Trousdale pentru opentenis.ro

Nici astăzi nu începuse bine partida din primul tur (R96), lipsită de primul serviciu s-a văzut condusă – 0-2 – de către Alexandra Eala, foarte tânăra jucătoare filipineză, care a arătat un potenţial important, dar ce necesită confirmări în viitor. Stângace, agresivă, inventivă, cu explozie în lovituri, un tenis frumos, ea mai are nevoie de constanţă şi stabilitate în joc.
Revenind la meci, jucătoarea noastră şi-a regăsit serviciul, numărul greşelilor a scăzut şi încrederea a crescut, astfel că a câştigat următoarele 6 game-uri, cu doar 7 puncte pierdute.
Părea că scenariul se va repeta în setul al doilea, după ce românca ieşise în dezavantaj din seria de 3 break-uri: 1-3.
Şi într-o măsură s-a şi repetat, doar că acum, cele 6 game-uri câştigate la rând de Irina, au venit la 1-5, scor la care se desprinsese Alexandra, cu un nivel mult mai ridicat decât în primul set.
Acolo, Irina a salvat o minge de set la retur şi alte patru, la 3-5, game în care a convertit a 4-a minge de break şi care a fost decis după 8 egalităţi. Şi următoarele 3 jocuri au intrat pe tabelă în dreptul ei, cel de retur, la a doua oportunitate.
Scorul la puncte a fost 76-56 pentru învingătoare.

Irina Begu (34 WTA) – Alexandra Eala (Filipine, 219) [WC] 6-2 7-5 în 1h51′

Irina recuperează deocamdată 35 din cele 65 de puncte WTA pe care le acumula pentru turul 3(R32) din 2022, un premiu financiar în valoare de 30.885 USD şi o va întâlni în turul 2 (R64), pentru prima dată în carieră, pe Qinwen Zheng (23) [23], care a avut BYE în primul tur.