Irina Begu şi Anhelina Kalinina s-au calificat în sferturi, după ce au eliminat o echipă cotată printre capii de serie

Irina Begu şi Anhelina Kalinina au obţinut a doua victorie la WTA 1000 “Miami Open presented by Itaú” şi s-au calificat astfel în sferturile de finală ale probei de dublu.
Jucătoarea noastră va juca în această fază la un turneu WTA 1000 mandatory (1000 de puncte pentru campioană) pentru a 4-a oară după Indian Wells 2022 (/ Monica Niculescu), Madrid 2017 (/ Simona Halep) – semifinale şi Madrid 2015 (Lara Arruabarrena).

Astăzi, în optimile de finală:

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Irina Begu (306) / Anhelina Kalinina (Ucraina, 183) [Alt – rezerve] – Yifan Xu (26) / Zhaoxuan Yang (16) [5] 7-6(6), 6-2 în 1h38′, după ce echipa româno-ucraineană a revenit în manşa întâi de la 1-4 – un break în urmă – la 5-4 – un break înainte -, pentru ca la 5-6 să anuleze – la serviciu – o minge de set a adversarelor. În tie-break au mai salvat alte trei, de la 3-6, înainte de a-şi completa seria punctelor consecutive la 5.
Setul al doilea a curs doar în favoarea echipei Begu / Kalinina, care a câştigat două game-uri la retur – al doilea şi ultimul – fără să aibă de înfruntat vreo minge de break.
Irina (clasament maxim la dublu: 22 WTA / octombrie 2018) şi Anhelina (clasament maxim: 175 / ianuarie 2023) acumulează câte 215 puncte WTA – jucătoarea noastră câştigă peste 130 de poziţii în ierarhia live -, un premiu financiar comun în valoare de 62.630  USD şi le vor întâlni în sferturile de finală pe Magda Linette (Polonia, 52) / Bernarda Pera (SUA, 309).
Această partidă se va disputa pe primul sfert al tabloului, de unde se retrăseseră Barbora Krejcikova / Katerina Siniakova [1].