Sorana Cîrstea – Aryna Sabalenka, partida a fost programată. Câteva consideraţii legate de jucătoarea noastră. Prezentarea celor două sferturi de pe jumătatea inferioară. Irina Begu / Anhelina Kalinina au pierdut

Miercuri, la WTA 1000 “Miami Open presented by Itaú” sunt programate sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului.

Jucătoarea care se va califica în semifinale de pe al patrulea sfert al tabloului va fi decisă în partida:

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Sorana Cîrstea (74 WTA) – Aryna Sabalenka (2) [2], palmares direct: 0-0, care a fost programată prima de pe arena centrală şi va începe la ora 20.00.

Dacă despre calificarea jucătoarei noastre în al doilea sfert de finală la turneele din Sunshine Double 2023 am vorbit, de asemenea, despre cum s-a calificat  în optimi, câteva consideraţii legate de parcursul ei sunt necesare, înainte de a fi influenţaţi într-un sens sau – de ce nu? – în celălalt, de rezultatul partidei de astăzi.
Turneul de la Miami este emblematic pentru cariera jucătoarei noastre, pe care a început-o în 2004.
La a 15-a participare – a jucat la toate ediţiile începând cu 2008 (desigur, în afara celei anulate din 2020) – a reuşit să se califice în sferturi, cu doar câteva zile înainte de a împlini 33 de ani (pe 7 aprilie).

Aceasta denotă o rezistenţă la rigorile circuitului şi o ambiţie, demne de toată admiraţia şi mai ales tot respectul, pe care nu l-a primit mereu din partea fanilor români.
Rezultatele ei nu au fost la fel de importante ca cele ale Simonei, în parte şi din cauza accidentării grave la umăr pe care a suferit-o în prima parte a carierei, aceasta împiedicând-o să se exprime ulterior conform potenţialului pe care îl arăta prin calificarea în sferturile Roland Garros 2009, apoi în finala WTA 1000 Toronto 2013, dar cele pe care le-a avut au costruit o carieră, în adevăratul înţeles al cuvântului.
Cu atăt mai preţioasă este seria acestor două rezultate, care fac într-o anumită măsură dreptate palmaresului ei.
La această realizare este clar că un aport important l-a adus antrenorul Thomas Johansson, împreună cu care se pregăteşte din presezon. Ea a lucrat cu destui antrenori de-a lungul carierei, toţi valoroşi, dar suedezul a reuşit să-i acceseze mentalul şi să i-l modifice. I-a potenţat experienţa uriaşă, în sensul că a ajutat-o să înţeleagă mai bine ce se întâmplă pe teren, să ia decizii în conformitate cu reacţiile adversarei, să aibă răbdare şi să nu se lase copleşită din cauza nereuşitelor de parcurs.

Astăzi ea va încerca s-o destabilizeze pe cea mai în formă jucătoare din 2023 [clasamentul WTA Race], încă o provocare importantă.

Sorana (clasament maxim: 21 WTA / 12 august 2013) a jucat până acum un total de 6h24′ la Miami, în cele 4 partide, toate câştigate în câte două seturi: 1h35′ pentru victoria din optimi, 1h31′ pentru cea din turul 3 (R32): 7-5, 6-1 cu Muchova (55) [Q], 1h17′ pentru cea din al doilea (R64): 6-2, 6-3 cu Garcia (4) [5] şi 2h1′ pentru cea din primul tur (R96): 7-6(6), 6-2 la Contreras Gómez (179) [WC].

Aryna (clasată pe cel mai bun loc al carierei, prima dată pe 23 august 2021, va împlini 25 de ani pe 5 mai) a câştigat la rândul ei, cele 3 partide – BYE în primul tur – în câte două seturi şi a stat pe teren doar 3h33′: 1h6′ pentru victoria din optimi: 6-3, 6-2 cu Krejcikova (13) [16], 1h7′ pentru cea din turul 3 (R32): 6-1, 6-2 cu Bouzkova (36) [31], 1h20′ pentru cea din turul 2 (R64): 6-4, 6-3 cu Rogers (42).

Jucătoarea născută la Minsk a devenit prima care a câştigat 20 de partide în acest sezon (ieri a fost egalată de Elena Rybakina, vom reveni): cele 3 de aici au fost precedate de 7 pentru primul titlu de Grand Slam al carierei, de 4 pentru cel de la WTA 500 Adelaide 1, de alte 4 pentru finala de la WTA 1000 Indian Wells (una prin walkover în turul 2) şi 2 pentru sferturile de finală ale WTA 1000 Dubai.
Are 3 victorii în acest sezon la adversare din top 10 WTA: Belinda Bencic (9), Maria Sakkari (6 şi 7) şi a fost învinsă de Barbora Krejcikova (30) la Dubai şi Elena Rybakina (10) la Indian Wells.

Jucătoarea care se va califica în semifinale de pe al treilea sfert al tabloului va fi decisă în partida:

Ekaterina Alexandrova (18) [18]Petra Kvitova (12) [15], palmares direct: 0-1; 6-1, 6-2 pentru jucătoarea din Cehia în turul 3 al Australian Open 2020

care va începe cel mai devreme la ora 2.00 AM.

Despre calificarea celor două în sferturi am vorbit să mai adăugăm că Ekaterina Alexandrova (clasament maxim: 16 WTA / februarie 2023, pe care şi-l va depăşi dacă va câştiga astăzi, 28 de ani) – care trăieşte încă din 1996, împreună cu familia, la Praga – s-a calificat  în al doilea sfert de finală la un turneu WTA 1000 – mandatory sau nu – după Madrid 2022, acolo unde ajungea în semifinale.

În sferturile de finală ale probei de dublu:

Imagini din timpul partidei
Credit foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro & Jimmie48 Tennis Photography

Magda Linette (Polonia, 52 WTA la dublu) / Bernarda Pera (SUA, 309) – Irina Begu (306) / Anhelina Kalinina (Ucraina, 183) [Alt – rezerve] 6-3, 7-6(5) în 1h38′, după ce echipa româno-ucraineană a revenit în manşa întâi de la 1-4, la 3-4, dar şi-a mai pierdut o dată serviciul, în a doua a ratat două şanse de a egala situaţia la seturi – la retur, la 5-4 şi 6-5 – iar în tie-break a condus ultima dată cu 3-1, adversarele convertind a doua minge de meci.

Celălalt sfert de finală de pe această jumătate a tabloului s-a încheiat cu un neaşteptat:

Leylah Fernandez (Canada, 83) / Taylor Townsend (SUA, 19) – Lyudmyla Kichenok (Ucraina, 7) / Jelena Ostapenko (Letonia, 9) [3] 2-6, 7-6(4), [10-8] în 1h36′, după un al doilea set fără break-uri, fără game-uri decise la avantaje, cu doar trei jucate până la 30 şi cu cinci câştigate la 0. În super tie-break, învingătoarele s-au desprins la 7-2 şi au rezistat revenirii adversarelor, convertind a doua minge de meci.