Sorana Cîrstea – adversara din sferturi. Irina Begu şi Anhelina Kalinina joacă marţi în această fază, la dublu. Bianca Andreescu s-a accidentat, pare-se grav

Sorana Cîrstea şi-a aflat de-abia la miezul nopţii – ora locală – adversara din sferturile de finală ale WTA 1000 “Miami Open presented by Itaú”.
Oricum, ea se aştepta la un meci dificil:

Sunt conştientă că va fi greu. Dar am câştigat multe partide în seria americană şi sunt încrezătoare. Ştiu ce pot juca.

Alte imagini din meciul de ieri
Credit foto: Jimmie48 Tennis Photography

Dacă la WTA 1000 Indian Wells, Sorana întâlnea liderul ierarhiei WTA, aici va juca în această fază – pentru prima dată în carieră – cu liderul din clasamentul sezonului, WTA Race, Aryna Sabalenka (2) [2]. Jucătoarea născută la Minsk a obţinut în optimi a 20-a victorie din 2023 (doar două înfrângeri).

Cea de ieri, după o partidă pe care a dominat-o categoric: 6-3, 6-2 în 1h6′ cu Barbora Krejcikova (13) [16], în care a câştigat o dată la retur în primul set, de două ori în al doilea şi a anulat singura oportunitate de break a adversarei, la 4-2 în manşa întâi. Cifrele din statistica de mai jos [Credit: @wtatv], în special cele care se referă la serviciu vorbesc de la sine:

Palmaresul direct a devenit acum 4-1 pentru Sabalenka, 2-1 în 2023.

Vom reveni cu alte amănunte despre prima întâlnire dintre Sorana şi Aryna în avancronica partidei.

Celălalt sfert de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului (al treilea) va fi: Ekaterina Alexandrova (18) [18]Petra Kvitova (12) [15], palmares direct: 0-1 [hard outdoor].

Jucătoarea in Cehia a câştigat a 3-a partidă în două seturi aici – BYE în prim tur – cu Varvara Gracheva (54) [Q]: 7-5, 7-6(5) în 2h1′ după ce a reuşit singurul break al primului set în al 11-lea game şi în următorul a salvat o minge de re-break a adversarei. În al doilea a revenit de la 2-5 – un break în urmă – şi în tie-break a fost egalată de la 5-1.
Petra (clasament maxim: 2 WTA / octombrie 2011, 33 de ani înpliniţi pe 8 martie) leagă la rândul ei sferturi de finală consecutive la Sunshine Double, după Indian Wells, unde în optimi trecea de Jessica Pegula (3) înainte de a pierde la Maria Sakkari (7).
Iar Ekaterina Alexandrova câştigase primul set al partidei cu Bianca Andreescu (31) – 7-6(0) – dar în al doilea jucătoarea din Canada conducea cu 2-0, 30-40 scor la care a călcat greşit şi a căzut secerată, cu dureri mari la glezna stângă, după cum putem deduce din reacţia pe care a avut-o (scenele din videoclip sunt tulburătoare):

Ulterior a fost scoasă de pe teren într-un scaun cu rotile:

Ekaterina Alexandrova revine astfel în sferturile unui turneu WTA 1000 mandatory după Madrid 2022, acolo unde ajungea până în semifinale.

Aceste partide se vor disputa miercuri, astăzi (marţi) fiind programate sferturile de finală de pe jumătăţile superioare ale tablourilor de simplu [vom reveni] şi de dublu:

Irina şi Anhelina, ieri
Credit Foto: Neal Trousdale pentru opentenis.ro

Irina Begu (306 WTA la dublu) / Anhelina Kalinina (Ucraina, 183) [Alt – rezerve] – Magda Linette (Polonia, 52) / Bernarda Pera (SUA, 309) [OSE – on site entry, s-au înscris la faţa locului]

Despre colaborarea precedentă a echipei româno-ucrainene am vorbit înaintea victoriei lor din optimi.
Adversarele au jucat de multe ori împreună, cel mai bun rezultat fiind semifinalele de la Roland Garros şi WTA 1000 Montréal 2021.
Totuşi, la ultimele 3 colaborări – din 2022  – au pierdut în primul tur, la Roland Garros fiind învinse de Marta Kostyuk / Gabriela Ruse. Anul acesta, la Miami, le-au eliminat în primul tur pe Gabriela Dabrowski / Luisa Stefani [9] şi în optimi pe campioanele de la US Open 2020, Laura Siegemund / Vera Zvonareva [rezultatele în tabloul PDF de mai jos].