Credit Foto: Jimmie48 Photography / Tenis Dunyasi Magazine, sina.cn, Pascal Ratthé / Tennis Canada

În a 3-a partidă nefinalizată din turul 2 (R32) la WTA Premier 5 “Coupe Rogers présentée par Banque Nationale”:

Aryna Sabalenka (39 WTA) – Caroline Wozniacki (Danemarca, 2) [2] 5-7, 6-2, 7-6(4)

Partida a durat 2h31′
Sabalenka a condus şi în primul set cu 5-3, dar n-a rezistat forcing-ului de final al danezei.
În schimb, în decisiv ea a fost cea care a revenit de la 3-5 şi la 4-5 a salvat două mingi de meci pe propriul serviciu, pentru ca apoi să domine autoritar tie-break-ul.

*

Situaţia s-a inversat însă într-un mod foarte asemănător pentru jucătoarea din Belarus în a doua partidă pe care a jucat-o ieri, cea cu Elise Mertens, când a ratat o minge de meci în setul 2 la 5-4 pe serviciul adversarei, pentru ca în decisiv să nu mai aibă resurse:

Elise Mertens (Belgia, 15) [14] – Aryna Sabalenka (39) 2-6, 7-6(1), 6-0 în 2h12′

*

Aşadar, în sferturile de finală – care se vor juca astăzi – s-au calificat 4 jucătoare din primii 8 capi  de serie: Halep [1], Stephens [3], Svitolina [5] şi Garcia [6], 2 din intervalul 9-16: Mertens [14] şi Bertens [15] şi 2 necotate printre capii de serie: Bertens şi Sevastova.
Să facem semnificativa menţiune că toate cele 8 sunt membre ale top 20 WTA.

Simona Halep (1 WTA) [1] Caroline Garcia (Franţa, 6) [6]

Palmares direct: 4-1

*

Ashleigh Barty (Australia, 16) [15]Kiki Bertens (Olanda, 18)

Elina Svitolina – Johanna Konta (Marea Britanie, 43) 6-3, 6-4 în 1h24′

Tot ieri, mai devreme, Konta îşi încheiase restanţa cu Victoria Azarenka (95) [WC]: 6-3, 6-1 în 1h23′