A treia jucătoare din România – Sorana, Simona – care a evoluat astăzi în primul tur (R64) al WTA 1000 Madrid Open 2022 a pierdut:

Belinda Bencic (13 WTA) [11] Irina Begu (62) [Q] 6-4, 6-1

Partida a durat 1h32′.
Irina a ţinut pasul până la 3-3 în primul set – în primul joc salvase 3 mingi de break, iar la 2-1 a ratat-o pe singura pe care a avut-o în meci – dar de acolo Belinda s-a desprins. Mai întâi a reuşit să facă unicul break din primul set, iar în al doilea a mai câştigat de 3 ori la retur, în ultimul joc al partidei, la zero.
Între cele două seturi, Irina a cerut îngrijiri medicale pentru o afecţiune la talpa / călcâiului stâng.

Jucătoarea elveţiană este acum în cursul unei serii de 6 victorii, primele 5 aducându-i titlul  de la WTA 500 Charleston, acum două săptămâni.

Irina rămâne după a 9-a participare la turneul de la Madrid – sferturi de finală din 2015 şi 2016 – cu punctele cuvenite calificării pe tabloul principal, la fel ca la ediţia precedentă şi cu un premiu financiar în valoare de 22.000 €.