Simona Halep a câştigat a treia partidă la ediţia actuală, a 30-a la acest turneu. O nouă victorie în două seturi. Ons Jabeur cere ajutorul publicului pentru partida din sferturi

Simona Halep a câştigat a 3-a partidă în două seturi la WTA 1000 Madrid Open 2022 şi a câştigat a 30-a partidă la acest turneu, apropiindu-se la doar două victorii de recordul Petrei Kvitova [Credit Foto: @mutuamadridopen].

Ea a câştigat a 3-a partidă în două seturi în faţa lui Coco Gauff din tot atâtea întâlniri, chiar dacă astăzi, în setul al doilea a fost condusă pentru prima dată aici, anul acesta.
Dar, până la urmă, constanţa în execuţii şi calmul afişat în acel moment dificil – doar câteva boscorodeli discrete – au ajutat-o să-şi pună în evidenţă valoarea.
Nici în primul set nu i-a fost deloc uşor să stăvilească elanul ofensiv al tinerei adversare, superioară la numărul loviturilor direct câştigătoare, 18-11, dar a greşit incomparabil mai mult: 30-10 erori neforţate.

Astăzi, în optimile de finală, pe jumătatea inferioară a tabloului:

Simona Halep (21 WTA) – Coco Gauff (16) [14] 6-4, 6-4

Partida a durat 1h17′.
În primul set, echilibrul s-a păstrat până la 4-4, în jocul 9, Simona a convertit unica minge de break din set de ambele părţi.
Gauff a câştigat prima la retur în setul al doilea – la prima oportunitate pe care a avut-o în meci – iar Halep a ratat mai întâi două mingi de re-break la 1-3, nu şi pe cea de la 2-4, procurată după ce a fost condusă cu 40-0, profitând şi de serviciul slab al adversarei, care a comis aici cele două duble greşeli din meci. De la 3-4, totul a curs în favoarea româncei, care nu a mai pierdut decât două puncte în următoarele trei jocuri, al 9-lea din set, la primire. Ea a încheiat seria de 5 jocuri câştigate, cu un serviciu nereturnabil.

Simona a câştigat 67 din punctele disputate [39 la serviciu (31 din cele 37 jucate cu primul, 8/15 cu al doilea) şi 28 la retur], iar Coco, 49 [36 la serviciu (24/39 cu primul, 12/15 cu al doilea), 13 la retur].

La a 12-a participare la turneul de la Madrid, Simona s-a calificat pentru a 6-a oară în sferturile de finală, după ediţiile 2014 – finală, 2016 şi 2017 – titlu, 2018, 2019 – finală.
Acesta va fi pentru ea al 4-lea sfert de finală al sezonului, după WTA 250 Adelaide 2 – titlu -, WTA 500 Dubai  şi WTA 1000 Indian Wells, la ambele semifinale, deci până acum a câştigat de fiecare dată în această fază a turneului.

Jucătoarea noastră o va întâlni pe Ons Jabeur (10) [8], care a învins-o astăzi pentru prima dată pe Belinda Bencic (13) [11], la a 3-a întâlnire: 6-2, 3-6, 6-2 în 1h58′ [rezumatul video al partidei, la sfârşitul ştirii].

Palmaresul direct este 2-1 pentru Simona, toate partidele s-au jucat pe hard, până acum, Simona câştigându-le pe ambele încheiate, ultima anul acesta în sferturile WTA 500 Dubai:

Credit Info: itftennis.com

În interviul de pe teren, Ons a făcut o glumă – de data aceasta nereuşită, sau poate nici n-a fost glumă – cerându-i publicului să o susţină, dacă o va avea ca adversară pe Simona, pentru că ea a fost cea care a eliminat-o pe Paula.