Simona Halep, victorie categorică în faţa Paulei Badosa. Adversara din optimi îi este hotărâtă acum

Simona Halep a obţinut astăzi a 3-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare din top 2 WTA, primele două, la Serena Williams (1), în grupele Turneului Final WTA 2014 – 6-0, 6-2 – şi Angelique Kerber (2), în semifinalele Montréal 2016

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Astăzi ea a obţinut a doua victorie la WTA 1000 Madrid Open 2022, după ce a jucat din ce în ce mai bine, în multe momente aproape de nivelul din cea mai bună perioadă a ei.
Cele 21 de lovituri câştigătoare – adversara, 15 – arată plusul de agresivitate pe care l-a avut. Şi în aceste condiţii, în care a atacat şi a riscat mai mereu, precizia a fost bună, 14 erori neforţate, adversara 18.

Ea s-a mişcat tot timpul, a reuşit s-o împingă din ce în ce mai mult pe Badosa şi să lovească deseori de pe linia de fund sau chiar din teren. Jucătoarea din Spania a încercat să ţină pasul, dar treptat şi-a pierdut de tot ritmul. La 0-3 în setul al doilea a cerut un time out medical, pentru o problemă la umăr, iar în ultimele game-uri a jucat cu lacrimi în ochi. Spre sfârşit a reuşit să se mai adune, având în faţă şi spectrul unui 0-6 pe teren propriu, şi a reuşit să limiteze proporţiile dezastrului.

Sâmbătă, în turul 2 (R32) pe jumătatea inferioară a tabloului:

Simona Halep (21 WTA) – Paula Badosa (2) [2] 6-3, 6-1

Partida a durat 1h16′
Primul set s-a jucat în serii progresive: Simona a câştigat primele două game-uri, Paula pe următorele trei, iar jucătoarea noastră a încheiat cu alte patru.
Halep a câştigat la retur în primul, al 7-lea şi al 9-lea joc, iar Badosa în al 4-lea, după ce ratase trei oportunităţi de break în al doilea.
Al doilea set a fost dominat categoric de jucătoarea noastră, care şi-a prelungit seria jocurilor câştigate până la 9, adică până la 5-0 – cu alte două break-uri – scor la care a ratat primele două mingi de meci la retur. Nu şi pe a 3-a din jocul următor, după ce a anulat unica minge de break pe care a avut-o adversara în set.
Simona a câştigat 62 din punctele disputate [34 la serviciu (27 din cele 34 jucate cu primul, 7/17 cu al doilea) şi 28 la retur], iar Paula, 41 [26 la serviciu (17/33 cu primul, 9/21 cu al doilea), 15 la retur].

Simona acumulează deocamdată 120 de puncte WTA – tot atâtea cât la ediţia precedentă -, un premiu financiar în valoare de 90.745 € şi o va întâlni în optimile de finală pe învingătoarea din partida Coco Gauff (16) [14]Yulia Putintseva (44), care se dispută acum.
Paula Badosa care juca anul trecut în semifinale aici va pierde 325 de puncte WTA (65-390) şi cel puţin un loc în clasament.