Simona Halep – adversara din optimile de finală. Alte date statistice. Jucătoarea noastră şi adversara din turul 2, la conferinţele de presă. Situaţia pe jumătatea inferioară a tabloului

În completarea datelor statistice de aseară, să mai adăugăm că:

• Simona a obţinut în turul 2 (R32) la WTA 1000 Madrid Open 2022 a 14-a victorie în faţa unei jucătoare din top 5 WTA, a 43-a în faţa uneia din top 10
  • victoria de ieri este cea mai importantă a carierei pe zgură, celelalte două în faţa unor jucătoare din top 2 WTA, la care ne refeream în articolul trecut, fiind obţinute pe hard
  • aceasta a fost a 29-a ei victorie pe tabloul principal de la Madrid, fiind devansată la acest capitol doar de Petra Kvitova, cu 32 de victorii

De asemenea, ea contrazice situaţia de a nu fi cap de serie, cu un palmares în 2022, în faţa jucătoarelor cotate: 6-1.

La conferinţele de presă de după meci, protagonistele au spus printre altele:

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Simona, întrebată dacă jocul ei de astăzi a fost ca cel de pe vremuri (vintage), ea a răspuns:

Este vorba despre noua Simona. Voi folosi această partidă ca pe un stimul de încredere, pentru că am jucat cu una dintre cele mai bune jucătoare din lume.

Paula, care ceruse un time out medical în setul al doilea, la 0-3:

Umărul meu este în regulă. La prima noastră întâlnire, a jucat la un nivel foarte înalt. A ajuns la toate mingile. A fost agresivă. A fost rapidă. Nu ştiu ce a spus ea după meci, dar a fost perfectă.

Simona o va întâlni în optimile de finală pe Coco Gauff (16) [14], care ieri a câştigat greu, după ce s-a desprins cu al 3-lea break al setului decisiv: 6-1, 2-6, 6-4 în 2h21′ cu Yulia Putintseva (44).

Palmaresul direct dintre jucătoarea noastră şi cea americană (clasament maxim: 15 WTA / 4 aprilie 2022, 18 ani împliniţi pe 13 martie) este 2-0, cu victorii ale Simonei în optimile de finală ale Wimbledon 2019 – atunci când avea să devină campioană – şi anul acesta în turul 3 (R32) al WTA 1000 Indian Wells, aşadar aceasta va fi prima lor întâlnire pe zgură.

În afara Paulei Badosa [2], alţii nu au mai ieşit sâmbătă, astfel că 4 jucătoare cotate printre favorite vor juca în optimile de finală, după ce joi erau eliminate Aryna Sabalenka (4) [3], Karolina Pliskova (7) [5] şi Jelena Ostapenko (12) [10].

De remarcat, victoria Mariei Bouzkova (77) [Q] (cea care în primul tur o elimina pe Karolina Pliskova [5]) în faţa Dayanei Yastremska (92) [Q] – 3-6, 7-6(3), 6-1 în 2h35′ -, după ce jucătoarea din Cehia a salvat o minge de meci, în setul al doilea, la 5-6, aflată la primire.

Cealaltă optime de pe al 4-lea sfert al tabloului – unde continuă Simona – este singura de pe jumătatea inferioară în care se întâlnesc capi de serie [vezi mai jos], jucătoarea elveţiană conducând-o în palmaresul direct pe cea tunisiană, 2-0, prima partidă, tot aici, anul trecut, tot în optimi, a doua, anul acesta în finala WTA 500 Charleston, pe zgură verde, precedentul turneu la care a jucat Bencic, astfel că ea este în cursul unei serii de 8 victorii.

Jucătoarele scrise cu negru – capi de serie – şi cele scrise cu albastru – care au eliminat capi de serie se vor întâlni în optimile de pe jumătatea inferioară a tabloului, care se vor disputa luni:

Sfertul 3: Pliskova (7) [5] Bouzkova (77) [Q], Ostapenko (12) [10] Alexandrova (45), Azarenka (17) [15], Sabalenka (4) [3] Anisimova (33)

Sfertul 4: Jabeur (10) [8], Bencic (13) [11], Gauff (16) [14], Badosa (2) [2] Halep

Astăzi se dispută partidele turului 2 (R32) de pe jumătatea superioară a tabloului: