Simona Halep, extrase din conferinţa de presă. Amanda Anisimova şi Ekaterina Alexandrova completează tabloul sferturilor de finală, pe jumătatea inferioară a tabloului

Să mai adăugăm informaţiilor de aseară şi pe aceea că după victoria din optimile de finală ale WTA 1000 Madrid Open 2022, Simona înregistrează, deocamdată, un spor net de 95 de puncte WTA – 215 pentru sferturi acum minus 120 pentru optimi la ediţia trecută – şi a acumulat până acum un premiu financiar în valoare de 169.650 USD.

Ea spus, printre altele, la conferinţa acordată după victorie:

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Despre meciul de luni:

Cred că am jucat foarte bine în primul set. Cu adevărat important a fost atunci când am rămas foarte concentrată la 4 egal, acolo am făcut diferenţa.
În setul al doilea, ea şi-a schimbat tactica şi a fost extrem de agresivă. Mi-a fost greu să-i returnez, dar m-am calmat şi mi-am regăsit ritmul. Mi-am ajustat jocul la al ei şi am reuşit s-o împing puţin.

Despre meciul de miercuri, de pe al 4-lea sfert al tabloului, în care Simona va întâlni cea mai bine clasată jucătoare rămasă activă în turneu, Ons Jabeur (10) [8]:

Va fi o cu totul altă partidă. La Dubai a fost destul de greu, pentru că toţi spectatorii ţineau cu ea. Dar câteodată, capăt energie astfel, cum a fost şi cazul cu Paula aici. Oricum, e mai bine cu public, decât fără.
Şi ea e o jucătoare diferită. E o persoană minunată, ne înţelegem foarte bine. Conversaţiile cu ea sunt plăcute, dar pe teren, de fiecare dată lupta este aprigă. Mă aştept ca şi acum să fie la fel. Dar sunt aici pentru a da ce am mai bun. Mă simt bine pe teren, îmi simt jocul şi aştept să revin pe teren şi să mă bat.

Altfel, luni, după optimile de pe al 4-lea sfert al tabloului [rezumatele video, mai jos] s-au disputat cele de pe al treilea sfert, prilej cu care:

• Amanda Anisimova (33, clasament maxim: 21 WTA / octombrie 2019, 20 de ani) s-a calificat pentru prima dată în sferturi la un turneu WTA 1000 – la turneele de Grand Slam a jucat în semifinalele Roland Garros 2019 – după ce a eliminat un cap de serie: 6-1, 6-4 cu Victoria Azarenka (17) [15]. Jucătoarea americană ratase primele 3 mingi de meci la 5-2, aflată la retur şi încă două, în ultimul joc – de la 40-0 – înainte de a converti pe a 6-a:
  • Ekaterina Alexandrova (45) [Q], va juca la rândul ei pentru prima dată în sferturile unui turneu WTA 1000.
    Jucătoarea născută la Chelyabinsk, care este rezidentă la Praga – clasament maxim: 25 WTA / februarie 2020, 27 de ani – s-a calificat după 6-7(4), 6-0, 7-5 în 3h4′ cu Marie Bouzkova (77) [Q]. Alexandrova a ratat 3 mingi de meci la 5-3 şi serviciul, încă una în jocul următor, înainte de a închide partida cu un break la 15:

Bouzkova rămâne cu satisfacţia unei lovituri care va candida pentru cea mai frumoasă a sezonului:

Palmaresul direct dintre Alexandrova şi Anisimova – amândouă, semifinaliste luna trecută pe zgură verde la WTA 500 Charleston – îi este favorabil celei din urmă: 6-3, 7-6(4) în primul tur al WTA Doha 2020.

Până atunci, astăzi (marţi) se vor disputa optimile de pe jumătatea superioară a tabloului: