Un singur cap de serie eliminat în primul tur, pe jumătatea superioară. Două confruntări ale generaţiilor. Altă fostă campioană, eliminată. Sâmbătă începe turul al doilea

Dacă joi, în primul tur (R64), erau eliminaţi 3 capi de serie  pe jumătătatea inferioară a tabloului WTA 1000 Madrid Open 2022, vineri doar unul a ieşit pe cea superioară, în partida:

Sara Sorribes Tormo (47 WTA) – Anastasia Pavlyuchenkova (15) [13] 6-3, 2-6, 6-3 şi jucătoarea gazdelor a redus astfel ecartul din palmaresul direct – 2-3 – aceasta fiind însă prima victorie la capătul unui meci întreg.
Ea o va avea ca adversară în turul 2 (R32) pe Naomi Osaka (36) [WC]. Jucătoarea din Japonia a oprit seria de 7 victorii în circuit a Anastasiei Potapova (78) [Q], primele 5 pentru titlul de la WTA 250 Istanbul: 6-3, 6-1 [rezumatul video, al partidei, mai jos].

Sorribes, Osaka, Teichmann, Pegula, Sakkari,
Kostyuk, Răducanu, Andreescu, Collins, Puig şi fani portoricani, în timpul partidelor de ieri
Credit foto: Jimmie48 Tennis Photography

În două partide au avut loc confruntări ale generaţiilor:

• într-una a câştigat veterana, Kaia Kanepi (55, va împlini 37 de ani pe 10 iunie) [Q] i-a mai întârziat ascensiunea Lindei Fruhvirtova (205 WTA, va împlini 17 ani pe 1 mai) [WC]: 6-3, 6-4
    Pentru jucătoarea din Estonia urmează Jessica Pegula (14) [12], care a trebuit să anuleze o minge de meci a Camilei Giorgi (31) – în setul decisiv, la 4-5, aflată la primire – înainte de a câştiga: 7-5, 2-6, 7-5 [rezumatul video, al partidei, mai jos]
  • iar în cealaltă învingătoare a fost reprezentanta noului val, Leylah Fernandez (20 WTA, 19 ani) [17], care a avut un break în urmă în setul decisiv, dar a revenit pentru victoria: 6-1, 1-6, 6-4 la Andrea Petkovic (64 WTA, 34 de ani) [Q] [rezumatul video, al partidei, mai jos].
    Următoarea adversară a canadiencei va fi Jil Teichmann (35), care a eliminat-o pe tripla campioană de aici – 2011, 2015, 2018 – Petra Kvitova (30): 6-3, 7-5.
    Astfel, după ce joi ieşise şi  deţinătoarea titlului – Aryna Sabalenka (4) [3]Simona a rămas singura câştigătoare a turneului – în 2016 şi 2017 – încă activă pe tablou

Altfel, ambele jucătoare cu origini româneşti au câştigat câte un set alb:

• Emma Răducanu (11) [9] a obţinut a doua victorie a carierei pe un tablou WTA 1000 – prima, cea din turul doi al Indian Wells 2022 – 7-6(3), 6-0 cu Tereza Martincova (49), după ce britanica a revenit în primul set de la 2-5, la 3-5 a salvat 3 mingi de set, iar în al doilea nu a mai pierdut decât 11 din cele 39 de puncte disputate
  • Bianca Andreescu (111), pe prima la această categorie – după cea din turul 2 al Indian Wells 2021 –  6-4, 3-6, 6-0 cu Alison Riske (42), canadianca pierzând totuşi 16 din cele 48 de puncte jucate în decisiv

[rezumatele video ale celor două partide, mai jos

Monica Puig (-) a reuşit un set bun la revenirea în circuit – 7-5, 6-0 pentru Danielle Collins (8) [6]. După meci, “Pica” a spus că a fost mulţumită de cum a rezistat umărul la efort şi că i-au dat lacrimile atunci când a intrat pe teren şi a reînceput să facă ce îi place cel mai mult.

[rezultatele complete, în tabloul PDF de mai jos]

Astăzi, sâmbătă se dispută partidele turului 2 (R32) de pe jumătatea inferioară a tabloului.
Despre partida Simona Halep (21 WTA) – Paula Badosa (2 WTA) [2] şi ora la care a fost programată, am vorbit aseară. După încheierea acesteia se va disputa cealaltă şaisprezecime de pe a doua optime a celui de-al patrulea sfert: Coco Gauff (16) [14]Yulia Putintseva (44), palmares direct 1-0, jucătoarea americană câştiga în primul tur al WTA 1000 Roma 2021: 7-5, 4-6, 6-4.

Ordinea de joc – 30.04 – WTA Madrid 2022

Galerie videoclipuri (7): Imagini de la evenimentul de ieri, la care a participat şi Simona & Rezumatele partidelor Osaka – Potapova, Răducanu – Martincova, Andreescu – Riske, Fernandez – Petkovic, Sakkari – Keys, Pegula – Giorgi

WTA - Turneele Săptămânii (rezultate actualizate)
Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați