Trei dintre cele patru jucătoare din România prezente în turul al doilea (R64) la WTA 1000 “Mutua Madrid Open” vor juca astăzi (joi).
Partidele lor au fost programate în meciurile 5 (ultimele) de pe trei terenuri. Sesiunile încep la ora 12.00:

• pe arena centrală, cel mai devreme de la ora 20.00

Sorana Cîrstea (44 WTA) – Aryna Sabalenka (2) [2], palmares direct: 1-0 [partida din sferturile de finală ale WTA 1000 Miami 2023].

Despre participările Soranei la Madrid am vorbit.
Aryna (clasată pe cel mai bun loc al carierei, prima dată pe 23 august 2021, va împlini 25 de ani pe 5 mai) joacă pentru a 5-a oară la Madrid. A fost campioană în 2021; a pierdut în primul tur în 2018, 2019 şi 2022 (tablou de 64, fără BYE în primul tur).
Anul acesta are un palmares victorii – înfrângeri 23-4 [mai multe despre rezultatele ei din 2023 şi din carieră].
După Miami a jucat finala WTA 500 Stuttgart.

• pe terenul 4, de la ora estimată 18.00:

Irina Begu (35) [31] Karolina Muchova (52), palmares direct: 1-0 [partida din turul 2 al Roland Garros 2019]

Irina (clasament maxim: 22 WTA / august 2016, 32 de ani), care a avut BYE în turul 1 (R96) joacă pentru a 10-a oară la Madrid, cel mai bun rezultat fiind sferturile de finală din 2015 şi 2016. Anul trecut a pierdut în primul tur, după ce trecuse de calificări.

Karolina (clasament maxim: 19 WTA / mai 2021, 26 de ani) a învins-o marţi, în primul tur (R96), pe Anett Kontaveit (87): 6-2, 6-2 în 1h’21’.
Joacă pentru a 3-a oară la Madrid: sferturi de finală în 2021 şi tur 2 anul trecut [tabloul era de 64 de jucătoare].
În 2023 are un palmares victorii – înfrângeri 15-5, cele mai bune rezultate fiind sferturile de la WTA 1000 Indian Wells, Dubai şi 250 Auckland.
Cea mai bine clasată jucătoare pe care a învins-o: Belinda Bencic (9) în optimi la Dubai, cea mai slab clasată în faţa căreia a pierdut: Rebeka Masarova (130) în sferturi la Auckland.

• pe terenul 7, de la ora estimată 18.00

Ana Bogdan (61) – Shelby Rogers (38) [33], palmares direct: 1-0 [partida din turul 2 al WTA 1000 Dubai 2023].

Despre participările Anei la Madrid am vorbit.
Shelby (clasament maxim: 30 WTA / august 2022, 30 de ani) joacă pentru a 3-a oară pe tabloul principal la Madrid: nu a trecut de primul tur nici anul trecut, nici în 2021. În 2017 a jucat în calificări.
Anul acesta are un palmares victorii – înfrângeri: 13-9, cel mai bun rezultat este calificarea în sferturile WTA 500 Abu Dhabi (după calificări).
Cea mai bine clasată adversară pe care a învins-o: Anett Kontaveit (18) – abandon – în optimile Abu Dhabi, cea mai slab clasată în faţa căreia a pierdut a fost chiar Ana (75) în partida menţionată mai sus.

Foto copertă este din arhivă. Credit: Jimmie48 Tennis Photography