Mirra Andreeva continuă să uimescă. Astăzi s-a calificat în turul 3, la nici 16 ani împliniţi, cu o victorie în faţa unei adversare din top 20 WTA. Este neînvinsă în 2023 şi a câştigat 15 meciuri la rând

Fără doar şi poate Mirra Andreeva, clasată săptămâna aceasta pe locul 194 WTA, cel mai bun al carierei, poate fi catalogată drept un copil minune al tenisului.

Astăzi, jucătoarea care poimâine (29 aprilie) de-abia va împlini 16 ani, s-a calificat în turul 3 (R32) al WTA 1000 “Mutua Madrid Open” – unde a primit un wild card –  după ce a obţinut cea mai importantă victorie a carierei, în funcţie de locul adversarei învinse: 7-6(6), 6-3 în 2h11′ cu Beatriz Haddad Maia (14 WTA) [13], după ce a avut de două ori un break în urmă în manşa întâi, la 6-5 a ratat o minge de set, aflată la retur, pentru ca în tie-break să anuleze trei ale adversarei de la 3-6. În setul al doilea, break-ul din primul game i-a fost suficient.

Acesta este şi cel mai important rezultat al carierei pentru jucătoarea născută la Krasnoyarsk, victoria de astăzi fiind a doua pe un tablou principal WTA, după cea din primul tur (R96), care fusese prima în faţa unei adversare clasate în top 50 WTA: 6-3, 6-4 în 1h16′ cu Leylah Fernandez (49), vicecampioana de la US Open 2021.
Şi în meciul de ieri şi astăzi, a uimit prin viteza de reacţie, tehnică, apetit ofensiv şi stăpânirea de sine la punctele importante, la care nu face niciun pas înapoi, nu se arată precaută nici în cea mai mică măsură.

După primul tur devenise a 3-a cea mai tânără jucătoare care câştigă o partidă pe un tablou principal WTA 1000, iar după victoria de astăzi a 7-a sub 16 ani care învinge o jucătoare din top 20 WTA [Credit: @OptaAce].

Ea mai jucase un singur turneu WTA, 250 Monastir (octombrie) 2022, unde primise, de asemenea, un wild card. Acolo pierdea greu în primul tur, la Anastasia Potapova.

Vorbeam ultima dată despre mezina dintre surorile Andreeva (Erika are 18 ani) acum două săptămâni, atunci când urma s-o întâlnească pe Alexandra Cadanţu Ignatik în sferturile ITF W60 Chiasso. A învins-o pe jucătoarea noastră, apoi a câştigat acel titlu – venită din calificări – dar şi pe cel din săptămâna imediat următoare, la ITF W60 Bellinzona.
Cum acestea au fost singurele turnee pe care le-a jucat în 2023 la senioare – la junioare fusese finalistă la Australian Open, tot în 2023 – ea este acum într-o serie de 15 victorii consecutive în circuit, fără înfrângere.
Datorită celor 65 de puncte WTA acumulate până acum la Madrid, va progresa cu încă aproximativ 30 de locuri în clasament. În turul 3 (R32) o va întâlni pe învingătoarea din partida Marketa Vondrousova (80) – Magda Linette (19) [17], care se va disputa puţin mai târziu.