Gabi, după victorie
Credit foto: @i_am_peterpan_

Gabriela Ruse va juca în scurt timp în runda a doua – decisivă, pentru promovarea pe tabloul principal – a calificărilor turneului WTA International “Nature Valley Open”, care se dispută la Nottingham.

Astăzi, în partida din prima rundă, amânată de ieri:

Gabriela Ruse (219 WTA) – Jana Cepelova (Slovacia, 184) [10] 6-4, 7-6(4)

Partida a durat 1h32′.
Gabi a început partida cu un un break, pe care l-a apărat până la sfârşitul primului set.
În manşa a doua, ea a revenit de la 1-4 şi 3-5, scor la care a salvat o minge de set, la primire, ispravă pe care a repetat-o şi în jocul următor, la serviciu. În tie-break s-a desprins devreme şi a convertit a doua minge de meci.

Gabriela apără 12 din cele 18 puncte pe care le obţinea la ediţia trecută pentru calificarea pe tabloul principal şi îşi asigură deocamdată o recompensă financiară în valoare de 1.020 USD.
Adversara pe care o va întâlni în runda a doua – pentru prima dată în carieră – este Chloé Paquet (Franţa, 166, aflată pe cel mai bun loc al carierei, 24 de ani) [Alt], care a intrat pe tablou în locul Yaninei Wickmayer [1] şi a câştigat astăzi: 6-0, 7-6(1) cu Mariam Bolkvadze (Georgia, 218).

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!