Irina Begu câştigă a şasea partidă la rând – fără set pierdut – şi i se alătură Anei Bogdan în optimile de finală. Următoarea ei adversară a învins-o pe Gabriela Lee

Irina Begu a venit la WTA 250 “Parma Ladies Open”, după ce câştigase titlul, acum două săptămâni, la WTA 125 Bucureşti.
Aşa că, victoria de astăzi, din primul tur (R32) al turneului din Emilia-Romagna, a fost a 6-a consecutivă – fără set pierdut – indiferent de circuit, în faţa unei adversare, la rândul ei în formă, Viktoriya Tomova, care jucase săptămâna trecută finala WTA 125 Budapesta (pierdută la Tamara Korpatsch).

Jucătoarea noastră a confirmat şi astăzi că este o maestră a revenirilor, pentru că a început slab, dar a continuat din ce în ce mai bine, exasperându-şi adversara, care a abandonat când totul era deja pierdut:

Irina Begu (33 WTA) [3] – Viktoriya Tomova (93) 7-5, 5-1, abandon după 1h42′, după ce jucătoarea din Bulgaria a început tare şi a condus cu 4-0, break-uri făcute la 30, respectiv 15, fără ca Irina să-şi creeze vreo şansă de a câştiga la retur.
A făcut-o însă în continuare, a recuperat ambele break-uri, dar la 4 egal şi-a mai pierdut o dată serviciul. Următoarele 3 game-uri au fost însă ale româncei – două de retur – în ultimul a apărat o minge pentru tie-break a adversarei.
În setul al doilea, jucătorea noastră s-a desprins repede la 4-1 şi în următorul game a reuşit al doilea break, la a 5-a oportunitate, după 8 egalităţi şi 5 şanse de game ale Tomovei, ceea ce desigur a provocat reacţia acesteia, care a dus la sfârşitul prematur al meciului.

Irina acumulează 30 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 2.963 € şi o va întâlni în optimi, pentru prima dată în carieră, pe Matilde Paoletti (366, clasament maxim: 362 WTA / 19 septembrie 2022, 19 ani) [WC], care a trecut de Gabriela Lee (150) [LL]: 6-4, 3-6, 6-0 în 2h7′, după ce jucătoarea noastră a condus în primul set cu 3-0 – un break înainte – şi a pierdut iniţiativa la 3-1, după ce salvase primele 5 mingi de re-break. L-a câştigat pe al doilea, după ce a fost rândul ei să revină de la 1-2 – un break în urmă -, dar nu a mai avut resurse pentru decisiv, acolo unde nu a mai câştigat decât 8 din cele 35 de puncte disputate.

Despre proaspăt ieşita din juniorat jucătoare italiană, inclusiv despre primele rezultate semnficative la senioare, am vorbit înaintea meciului cu Gabriela, iar astăzi a confirmat ceea ce bănuiam. Cu un tenis inteligent, dar şi agresivă şi dornică de victorie, aşa cum sunt majoritatea tinerelor cu rezultate bune la juniori şi care au în plus susţinerea federaţiilor respective. Ceea ce este cazul lui Paoletti, sprijinită masiv de cea italiană, ca dovadă, astăzi am numărat patru specialişti în echipa ei.

Pe cealaltă optime a sfertului al 3-lea, Ana Bogdan (53) [6] se calificase încă de ieri în faza ultimelor 16 jucătoare rămase în turneu.

Amândouă au fost programate miercuri, partida Anei, a 3-a de pe terenul 1  – de la ora estimată 14.00 -, iar cea a Irinei, a 5-a (ultima) de pe terenul central, cel mai devreme, de la ora 19.30.