Irina Begu – după a 7-a victorie consecutivă, indiferent de circuit – se prezintă joi la întâlnirea din sferturi cu Ana Bogdan. Doar ele şi Maria Sakkari, mai sunt active pe tablou, dintre capii de serie

Irina Begu a câştigat miercuri a doua partidă la WTA 250 “Parma Ladies Open”, a 7-a consecutivă, indiferent de circuit, fără set pierdut – primele 5 pentru titlul de la WTA 125 Bucureşti, al doilea din circuitul intermediar şi a 7-a la rând în Italia, primele 5 pentru titlul de la WTA 250 Palermo, al 5-lea al carierei, în circuitul principal (zgura fiind suprafaţa tuturor celor trei turnee menţionate).

Avertizată, desigur, de potenţialul adversarei pe care a întâlnit-o în optimile de finală, Irina a intrat în meci încă de la început şi bine a făcut, căci a avut nevoie de toată concentrarea, tenacitatea, ştiinţa, pentru a trece de rezistenţa tinerei jucătoare din Italia, despre care cu certitudine vom mai auzi, dar şi de frigul de la acea oră târzie (partida s-a jucat în nocturnă), care a deranjat-o într-o mare măsură aşa cum a mărturisit la interviul de pe teren:

Irina Begu (33 WTA) [3] – Matilde Paoletti (366) [Q] 6-4, 6-4 în 1h41′, după ce primul set a fost decis în seria de 3 break-uri dintre game-urile 3 şi 5, iar al doilea în primele 4 game-uri, de alte trei break-uri. Românca a mai avut de anulat alte trei şanse de a câştiga la retur ale italiencei, dintre care două la 4-3 în primul set, atunci când a revenit de la 15-40. Ea a câştigat 74 din punctele disputate, iar adversara, 61.

Irina acumulează deocamdată 60 de puncte WTA pentru calificarea în sferturi (premiu financiar: 5.000 €). Fără un progres cert, deocamdată, în ierarhia live (neoficială), tot la interviul de pe teren, jucătoarea în vârstă de 32 de ani – împliniţi pe 26 august – a enumerat printre obiectivele pe termen scurt, depăşirea celei mai bune clasări a carierei, 22 WTA / 22 august 2016.

În sferturile de finală o va întâlni joi – meciul 4, de la ora estimată 17.00 – pe compatrioata ei, Ana Bogdan (53 WTA) [6], şi ea în cursul unei serii de rezultate foarte bune. O întâlnire care “îţi lasă gura apă”, dacă e să-l cităm pe comentatorul partidei de aseară, de la WTA TV.

Jucătoarele noastre sunt şi singurii capi de serie încă activi pe jumătatea inferioară a tabloului. Pe cea superioară, în sferturi dintre capii de serie va fi prezentă doar favorita principală, Maria Sakkari (7) [1], care în primele două tururi a început de fiecare dată cu set pierdut [tabloul actualizat, mai jos, de asemenea rezumatul video al partidei din optimi a jucătoarei din Grecia].