Ana Bogdan va juca în sferturile de finală ale unui turneu din circuitul principal, după un an şi 3 luni. Gabriela Lee, prima victorie a carierei pe un tablou principal WTA

Ambele jucătoare din România, încă active pe tabloul WTA 250 “BNP Paribas Poland Open“, care se dispută pe zgură la Varşovia, au câştigat astăzi.

Într-o partidă contând pentru optimile de finală, Ana Bogdan a repetat evoluţia excelentă din primul tur (R32) şi a dominat marea parte a partidei în care a învins-o pentru a doua oară din tot atâtea întâlniri pe Katerina Siniakova. Un prim set, pe care l-a câştigat categoric şi un al doilea echilibrat, în care a găsit puterea să oprească revenirea jucătoarei din Cehia.

Ana, Gabriela şi Raluca, astăzi
Credit Foto: @bnpparibasopen

Ana Bogdan (108 WTA) – Katerina Siniakova (86) 6-0, 6-4

Partida a durat 1h35′.
În primul set, Ana a câştigat 25 din cele 35 de puncte jucate, iar Siniakova doar 5 din cele 10, la serviciu, niciunul cu al doilea.
Jucătoarea noastră a salvat 4 mingi de break în primul game din al doilea set, apoi a ratat la rândul ei 3 în al patrulea, nu şi pe următoarea, din jocul 6, atunci când s-a desprins la 4-2 şi apoi a salvat alte 3 mingi de break, astfel că la 5-2, mai întâi a primit pentru a câştiga partida şi la 5-3 a servit, dar şi acum fără succes. A închis însă la retur în următorul game.

Acesta este primul sfert de finală pentru Ana în circuitul principal, după cel de la WTA Istanbul (19-25 aprilie) 2021.

Ana acumulează deocamdată 60 de puncte WTA – premiul financiar este de 6.200 USD – şi se clasează pentru moment în top 100, conform clasamentului live neoficial cu şanse  bune de a rămâne acolo, indiferent de ce va face în continuare la Varşovia.
În sferturi o va întâlni pe învingătoarea din partida Nadia Podoroska (211) – Laura Pigossi (113) [LL], care se va disputa ceva mai târziu.

În partida din primul tur (R32) întreruptă ieri, în setul decisiv, la 3-2 pentru Raluca, la serviciu Gabriela, jucătoarea care reprezintă Cipru a ratat o minge de break imediat după reluare, apoi s-a mers cu serviciul până la 5-5, atunci când cea care reprezintă România s-a desprins de la 0-15, cu 7 puncte câştigate – primele 4 la retur – şi a închis partida la a 3-a minge de meci.

Gabriela Lee (146 WTA) [LL] – Raluka Şerban (Cipru, 185) [Q] 3-6, 6-2, 7-5 în 2h45′

Aceasta este prima victorie a Gabrielei pe un tablou principal din circuitul WTA, la a 3-a prezenţă, primele două la WTA 500 Charleston 2022 şi 2021.

Gabriela – care va împlini 27 de ani pe 23 august – va progresa datorită celor 30 de puncte acumulate până acum – premiu financiar: 3.800 USD – pe un nou maxim al clasamentului, în jurul locului 133 (maximul vechi: 144 / săptămâna trecută).

Adversară în optimile de finală îi va fi învingătoarea din partida între  jucătoarele poloneze: Iga Swiatek (1) [1] şi Magdalena Frech (82), care va începe ceva mai târziu.

Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați