Iga Swiatek şi-a apărat titlul cucerit anul trecut la WTA 500 “Porsche Tennis Grand Prix” şi este pentru a 3-a oară când câştigă titluri consecutive la acelaşi turneu, după WTA 1000 Roma 2021, 2022 şi WTA 500 Doha 2022 şi 2023

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Pe cel de la Stuttgart l-a câştigat astăzi după ce a învins în finală aceeaşi jucătoare ca şi anul trecut, acum însă mult mai periculoasă decât atunci.
Dar nici acum victoria jucătoarei poloneze nu a fost pusă sub semnul întrebării în urma confruntării în forţă:

Iga Swiatek (1 WTA) [1] – Aryna Sabalenka (2) [2] 6-3, 6-4, cu două game-uri câştigate la retur – al 8-lea, respectiv primul din setul al doilea -, cu singura ocazie de break avută de adversară, anulată în game-ul 3 al setului 2 şi cu ultimul al turneului, câştigat la zero.
Palmaresul direct a devenit acum 5-2 [3-0 pe zgură].

Începând cu Roland Garros 2020 jucătoarea din Polonia are un palmares victorii – înfrângeri pe zgură 41-3, răstimp în care a jucat 9 turnee şi a câştigat 6 [vezi şi mai jos].
Aryna Sabalenka a pierdut a 3-a finală consecutivă aici şi a glumit legat de aceasta la festivitatea de premiere [videoclip, mai jos].

Iga Swiatek (1 WTA timp de 55 de săptămâni, prima dată pe 4 aprilie 2022; pe 31 mai va împlini 22 de ani) a obţinut astăzi a 8-a victorie în faţa unei adversare clasate în top 5 WTA, a 24-a în faţa uneia din top 10 şi a câştigat al:

• doilea titlu al sezonului
  • 13-lea al carierei, primul la Roland Garros 2020, un singur set pierdut în finalele câştigate
  • 6-lea pe zgură (al doilea indoor) [7 pe hard] şi a devenit astfel cea mai tânără jucătoare cu acest număr de titluri după Martina Hingis, care îl câştiga pe al 6-lea la Hamburg 2000 [Credit:@OptaAce]: