Primii 4 capi de serie s-au calificat în sferturile de finală ale WTA 500 “Porsche Tennis Grand Prix”, de la Stuttgart.
Fiecare va avea ca adversară în această fază o jucătoare necotată printre capii de serie:

Tabloul sferturilor de finală în imagini
Credit Jimmie48 Tennis Photography

• pe primul sfert al tabloului, Iga Swiatek (1 WTA) [1] a ajuns, după primul meci jucat pe zgură anul acesta [rezultatele complete în tabloul PDF de mai jos, de asemenea, rezumatul acestei partide], la un palmares victorii înfrângeri 17-4, toate partidele decise în câte două seturi.
    Acesta va fi pentru ea al 4-lea sfert de finală al sezonului – doar la Australian Open a fost oprită în optimi – primele 3 câştigate şi continuate până la titlul de la WTA 500 Doha, finala de la WTA 1000 Dubai şi semifinala de la WTA 1000 Indian Wells.
    Adversară îi va fi astăzi, Karolina Pliskova (17 WTA) – campioană aici în 2018, care a confirmat eliminarea Mariei Sakkari (9) [8] din turul precedent, cu o victorie după o partidă pe muchie de cuţit la Donna Vekic (23), 7-6(5) în setul decisiv [rezumatul video, mai jos].
    Acesta a fost al 8-lea tie-break în setul decisiv câştigat la rând de jucătoarea din Cehia, pe ultimul îl pierdea în faţa surorii ei, Kristyna, în optimile WTA 500 Birmingham 2019.
    Vineri, ea a servit 15 aşi, cei mai mulţi într-o partidă disputată în circuit pe zgură, după cei 16 pe care tot ea îi servea în optimile WTA 250 Strasbourg 2022 [sursă info: @DiegoBarbiani].

Pentru Pliskova acesta este al 3-lea sfert de finală al sezonului, pe primele două le pierdea la Australian Open şi WTA 1000 Dubai.
    Palmaresul direct dintre Iga şi Karolina este 1-0, după celebra finală de la WTA 1000 Roma 2021
  • pe al doilea sfert al tabloului, Ons Jabeur (4) [3], care se calificase încă de joi în al 3-lea sfert de finală al sezonului – palmares 2-0, al doilea la precedentul turneu pe zgură (verde) WTA 500 Charleston, urmat de titlu, deci este în cursul unei serii de 6 victorii – o va întâlni pe Beatriz Haddad Maia (14), care a beneficiat de abandonul Elenei Rybakina (7) [6] în setul al doilea, din cauza unei accidentări în zona lombară.
    Jucătoarea din Brazilia s-a calificat pentru a 4-a oară în această fază în 2023, palmares 1-2, doar la WTA 500 Abu Dhabi ajungea în semifinale.
    Palmaresul direct îi este favorabil tunisiencei, 1-0, dar întâlnirea s-a disputat la un turneu ITF, pe hard, în 2016.
  • pe al treilea sfert al tabloului, Caroline Garcia (5) [4] i-a întrerupt seria câştigătoare Tatjanei Maria (71) [WC] [rezumatul video, mai jos] şi o va întâlni pe Anastasia Potapova (24), care a învins-o din nou pe Coco Gauff (6) [5], la fel ca în turul 3 de la Miami, anul acesta şi a ajuns la 4 victorii în faţa unor adversare clasate în top 10 WTA [Credit wikipedia.org]:

Pentru jucătoarea franceză acesta va fi al 5-lea sfert de finală al sezonului, palmares 2-2 – vicecampioanlă la WTA 250 Monterrey şi Lyon -, iar pentru cea născută la Saratov, al 3-lea palmares, 1-1, cu titlu la WTA 250 Linz, iar cea pierdută fusese la WTA 1000 Miami.
Palmaresul direct este 1-1, dar aceasta va fi prima lor întâlnire pe zgură

• pe al 4-lea sfert al tabloului, Aryna Sabalenka (2) [2] se calificase încă de joi, în al 6-lea sfert de finală al sezonului, palmares 3-2, cele câştigate au fost continuate cu titlurile de la Australian Open, WTA 500 Adelaide 1 şi finala de la Indian Wells, pe ultimul jucat îl pierdea în faţa Soranei Cîrstea la WTA 1000 Miami.  Ea a ajuns acum la un palmares 21-3 în 2023.
    Adversară îi va fi astăzi Paula Badosa (31) [WC], care a confirmat eliminarea Dariei Kasatkina (8) [7] din turul 1 (R28), cu o victorie categorică la compatrioata ei, Cristina Bucşa (77) [Q].
    Jucătoarea din Spania va juca în al 3-lea sfert de finală al sezonului, al doilea consecutiv, după cel pierdut la WTA 500 Charleston, palmares 1-1, se calificase în semifinalele WTA Adelaide 2.
    Palmaresul direct între cele două bune prietene şi partenere de dublu îi este favorabil Paulei 2-1, dar 0-1 pe zgură, după semifinala de anul trecut de aici.