Jessica Pegula (4 WTA) [2] este prima jucătoare calificată în finala turneului de la Doha, WTA 500 “Qatar TotalEnergies Open”.

Jessica, astăzi
Credit Foto: @wta

După ce ieri o eliminase în sferturile de finală pe Beatriz Haddad Maia (12) – 6-3, 6-2 în 1h25′ [rezumatul video, mai jos] – astăzi a trecut şi de Maria Sakkari (7) [5, WC]: 6-2, 4-6, 6-1 în 1h59′.
Jessica a câştigat astăzi de 9 ori la retur – a mai ratat 8 alte şanse de break – şi a pierdut 5 game-uri de serviciu, dar a salvat alte 9 oportunităţi de break ale adversarei, într-o partidă a cărei nivel a fost influenţat de vântul extrem de puternic, “cel mai puternic sub care am jucat vreodată”, cum spunea învingătoarea la interviul de pe teren [rezumatul video, mai jos].

Embed from Getty ImagesJucătoarea din SUA a obţinut a 12-a victorie a carierei în faţa unei adversare clasate în top 10 WTA şi a diminuat ecartul din palmaresul direct, care este acum 4-3 pentru cea din Grecia, care o învingea anul trecut aici, în optimile de finală: 6-4, 7-5.

Maria Sakkari se calificase după o victorie dificilă în sferturi, la Caroline Garcia (5) [3]: 6-2, 6-7(5), 7-6(5) în 2h41′ [rezumatul video, mai jos].

Jessica Pegula (clasament maxim: 3 WTA / octombrie 2022, de azi într-o săptămână va împlini 29 de ani) s-a calificat astfel:

• în a 6-a finală a carierei – palmares 2-3 – pe prima o pierdea la WTA 250 Quebec City 2018 (carpetă – ultimul turneu care s-a disputat pe această suprafaţă), pe precedenta o câştiga la WTA 1000 (de 900 de puncte) Guadalajara 2022 (hard outdoor)
  • a 4-a pe hard, palmares 2-1 [0-1 pe zgură, 0-1 pe carpetă]
  • prima de categoria 500 [1-1 la WTA 1000 (1000 de puncte) (a pierdut-o pe cea de la WTA 1000 Madrid 2022); 1-2 la WTA 250

Cele 250 de puncte nete acumulate până acum – 305 pentru calificarea în finală minus 55 cât obţinea pentru turul 2 la WTA 500 Dubai în săptămâna corespondentă de anul trecut – îi vor asigura revenirea pe locul 3, pe care nu şi-l poate îmbunătăţi nici dacă devine campioană.

După ce se va încheia semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului, care se joacă acum, Jessica va reveni pe teren pentru finala probei de dublu, în care se întâlnesc echipele cotate capi de serie 1 şi 2:

Coco Gauff (2 WTA la dublu) / Jessica Pegula (4) – Lyudmyla Kichenok (10) / Jelena Ostapenko (11)