După ce Iga Swiatek (1 WTA) [1] se calificase încă de aseară în semifinalele WTA 500 “Qatar TotalEnergies Open”, urmarea anunţului făcut de Belinda Bencic, că se retrage din turneu, adversara ei a fost decisă astăzi în partida:

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Veronika Kudermetova (11) [8]Coco Gauff (6) [4] 6-2, 3-6, 6-1

Partida a durat 2h4′.
Gauff a fost complet depăşită în primul set, în care a greşit enorm, în general cu forehand-ul, drept urmare şi-a pierdut de două ori serviciul, fără să-şi creeze vreo oportunitate de a câştiga la retur, în timp ce Kudermetova a reuşit două break-uri.
Datele problemei s-au schimbat în setul al doilea, jucătoarea din SUA ridicându-şi mult nivelul, la început doar la retur, primele 4 game-uri au fost break-uri. Acestora li s-au adăugat alte 3, astfel că cele două game-uri câştigate la serviciu de Gauff – Kudermetova nu a câştigat niciunul – au stabilit scorul acestui set.
Doar că jucătoarea născută la Kazan a mai întors o dată roata, acum avertizată şi cu un joc mult mai bine adaptat vântului puternic, care a bătut permanent şi s-a desprins la 5-0, scor la care Coco a intervenit singura dată pe tabelă [rezumatul video al partidei, mai jos].
Aceasta a fost prima lor întâlnire.

Veronika Kudermetova (clasament maxim: 9 WTA / octombrie 2022, va împlini 26 de ani pe 24 aprilie) a obţinut astfel a 11-a victorie în faţa unei adversare clasate în top 10 WTA, prima de anul acesta [Credit Info: wikipedia.org]:

şi s-a calificat în a doua semifinală a sezonului, prima fusese cea de la WTA 500 Adelaide 2 – la care nu s-a prezentat – şi în prima la Doha.

Pentru Iga Swiatek (număr 1 WTA de 46 de săptămâni, prima dată pe 4 aprilie 2022, 21 de ani împliniţi pe 31 mai) aceasta va fi prima semifinală a sezonului şi a doua la Doha, după ce anul trecut devenea campioană.

Palmaresul direct între Swiatek şi Kudermetova este 2-0 (ambele pe hard outdoor) [Credit Info: itftennis.com]: