Dacă astăzi, Irina Bara şi Monica Niculescu joacă în ultima rundă a calificărilor turneului WTA International “Grand Prix De SAR La Princesse Lalla Meryem”- care se dispută pe zgură în aer liber, la Rabat şi este dotat cu o contribuţie financiară totală în valoare de 250.000 USD –  de la orele 13.00 (partida a început deja), respectiv 14.30, Ana Bogdan va debuta pe tabloul principal (R32), în a patra partidă de pe terenul central, care va începe în jurul orei 17.30:

Ana Bogdan (132 WTA) – Alizé Cornet (Franţa, 54, clasament maxim: 11 WTA / februarie 2009, 29 de ani)

Palmares direct: 0-0

Despre sezonul 2019 al lui Cornet am vorbit în avanpremiera întâlnirii din Fed Cup cu Franţa. Săptămâna trecută, ea nu a jucat nicăieri.

*

A fost tras la sorţi şi tabloul de dublu. Cele două jucătoare românce prezente pe tablou se vor întâlni în primul tur (R16):

Ana Bogdan (228 WTA) / Isabella Shinikova (Bulgaria, 218) [WC]Timea Bacsinszky (Elveţia, 101) / Andreea Mitu (87)

*

“Morocco Open” îşi dispută anul acesta cea de-a 19-a ediţie, el mai fiind găzduit în trecut de Casablanca, Fes şi Marrakesh.

Finalele ediţiilor de până acum, la sfârşitul ştirii, cu Simona Halep, vicecampioană la simplu în 2010 şi 2011, Sorana Cîrstea / Anastasia Pavlyuchenkova şi Anna Blinkova / Raluca Olaru, campioane la dublu în 2008, respectiv 2018 şi Andreea Ehritt-Vanc / Anastasia Rodionova, Sorana Cîrstea / Maria Kirilenko, Irina Begu / Alexandra Cadanţu şi Tatajna Maria / Raluca Olaru, finaliste în 2007, 2009, 2012 şi 2016.

Campioana ediţiei trecute, Elise Mertens, a primit un wild card şi este cap de serie 1, în timp ce la dublu, nici Raluca, nici Blinkova nu sunt prezente.

*

În proba de simplu, capii de serie au fost repartizaţi astfel pe tablou:

Jumătatea superioară

Sfertul 1: Mertens [1], Sakkari [6]

Sfertul 2: Putintseva [3],  Van Uytvanck [8]

Jumătatea inferioară

Sfertul 3: Martic [5], Tomljanovic [4]

Sfertul 4: Konta [7] (Bogdan), Hsieh [2]

*

Ordinea de joc – 29.04 – WTA Rabat 2019

Tablourile turneelor WTA

*

2001 Hungary Zsófia Gubacsi Italy Maria Elena Camerin 1–6, 6–3, 7–6(7–5)
2002 Austria Patricia Wartusch Czech Republic Klára Koukalová 5–7, 6–3, 6–3
2003 Italy Rita Grande Italy Antonella Serra Zanetti 6–2, 4–6, 6–1 
2004 France Émilie Loit Slovakia Ľudmila Cervanová 6–2, 6–2 
2005 Spain Nuria Llagostera Vives China Zheng Jie 6–4, 6–2
2006 United States Meghann Shaughnessy Slovakia Martina Suchá 6–2, 3–6, 6–3
2007 Venezuela Milagros Sequera Canada Aleksandra Wozniak 6–1, 6–3
2008 Argentina Gisela Dulko Spain Anabel Medina Garrigues 7–6(7–2), 7–6(7–5)
2009 Spain Anabel Medina Garrigues Russia Ekaterina Makarova 6–0, 6–1
2010 Czech Republic Iveta Benešová Romania Simona Halep 6–4, 6–2
2011 Italy Alberta Brianti Romania Simona Halep 6–4, 6–3
2012 Netherlands Kiki Bertens Spain Laura Pous Tió 7–5, 6–0
2013 Italy Francesca Schiavone Spain Lourdes Domínguez Lino 6–1, 6–3
2014 Spain María Teresa Torró Flor Switzerland Romina Oprandi 6–3, 3–6, 6–3
2015 Ukraine Elina Svitolina Hungary Tímea Babos 7–5, 7–6(7–3)
2016 Switzerland Timea Bacsinszky New Zealand Marina Erakovic 6–2, 6–1
2017 Russia Anastasia Pavlyuchenkova Italy Francesca Schiavone 7–5, 7–5
2018 Belgium Elise Mertens Australia Ajla Tomljanović 6–2, 7–6(7–4)

*

2001 Sweden Åsa Svensson
Bulgaria Lubomira Bacheva
Argentina María Emilia Salerni
Spain María José Martínez
6–3, 6–7(4–7), 6–1
2002 Austria Patricia Wartusch
Hungary Petra Mandula
Argentina Gisela Dulko
Spain Conchita Martínez Granados
6–2, 6–1
2003 Argentina María Emilia Salerni
Argentina Gisela Dulko
Ukraine Olena Tatarkova
Slovakia Henrieta Nagyová
6–3, 6–4
2004 France Marion Bartoli
France Émilie Loit
Slovenia Katarina Srebotnik
Belgium Els Callens
6–4, 6–2
2005 France Émilie Loit (2)
Czech Republic Barbora Strýcová
Spain Lourdes Domínguez
Spain Nuria Llagostera Vives
3–6, 7–6(7–5), 7–5
2006 China Yan Zi
China Zheng Jie
United States Ashley Harkleroad
United States Bethanie Mattek
6–1, 6–3
2007 India Sania Mirza
United States Vania King
Romania Andreea Ehritt-Vanc
Russia Anastasia Rodionova
6–1, 6–2
2008 Romania Sorana Cîrstea
Russia Anastasia Pavlyuchenkova
Russia Alisa Kleybanova
Russia Ekaterina Makarova
6–2, 6–2
2009 Russia Alisa Kleybanova
Russia Ekaterina Makarova
Romania Sorana Cîrstea
Russia Maria Kirilenko
6–3, 2–6, [10–8]
2010 Czech Republic Iveta Benešová
Spain Anabel Medina Garrigues
Czech Republic Lucie Hradecká
Czech Republic Renata Voráčová
6–3, 6–1
2011 Czech Republic Andrea Sestini Hlaváčková
Czech Republic Renata Voráčová
Russia Nina Bratchikova
Austria Sandra Klemenschits
6–3, 6–4
2012 Czech Republic Petra Cetkovská
Russia Alexandra Panova
Romania Irina-Camelia Begu
Romania Alexandra Cadanțu
3–6, 7–6(7–5), [11–9]
2013 Hungary Tímea Babos
Luxembourg Mandy Minella
Croatia Petra Martić
France Kristina Mladenovic
6–3, 6–1
2014 Spain Garbiñe Muguruza
Switzerland Romina Oprandi
Poland Katarzyna Piter
Ukraine Maryna Zanevska
4–6, 6–2, [11-9]
2015 Hungary Tímea Babos (2)
France Kristina Mladenovic
Germany Laura Siegemund
Ukraine Maryna Zanevska
6–1, 7–6(7–5)
2016 Switzerland Xenia Knoll
Serbia Aleksandra Krunić
Germany Tatjana Maria
Romania Raluca Olaru
6–3, 6–0
2017 Hungary Tímea Babos (3)
Czech Republic Andrea Sestini Hlaváčková (2)
Serbia Nina Stojanović
Belgium Maryna Zanevska
2–6, 6–3, [10–5]
2018 Russia Anna Blinkova
Romania Raluca Olaru
Spain Georgina García Pérez
Hungary Fanny Stollár
6–4, 6–4

Credit Info: wikipedia.org

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.