WTA Tashkent 2019: Sorana Cîrstea, vicecampioană – fotografiile, rezumatul partidei. Campioanele la dublu

0
11

Finalistele probelor de simplu şi dublu
Credit Foto: @Tashkent Tennis

Rezumatul partidei, la sfârşitul ştirii

Finala turneului WTA International “Tashkent Open” a fost una disputată şi s-a încheiat cu rezultatul:

Alison Van Uytvanck (Belgia, 61 WTA) [3]Sorana Cîrstea (96) [8] 6-2, 4-6, 6-4

Partida a durat 2h24′.

• Sorana a început slab partida, în primul set nu şi-a creat nicio oportunitate de break, dar şi-a pierdut serviciul de două ori
  • în manşa a doua a ridicat nivelul şi – după ce în jocul 3 a salvat 2 mingi de break consecutive, cu 4 puncte câştigate, de la 15-40 – a reuşit să câştige cu returul în jocul 4, după 5 egalităţi şi după ce a salvat 6 mingi de 2-2 ale adversarei, convertind prima ei minge de break din partidă.
    Sorana a ajuns la 5-2, când a fost la două puncte de set şi apoi şi-a pierdut serviciul la 5-3.
    Dar s-a redresat şi a reuşit să închidă setul la primire, profitând şi de lipsa de inspiraţie a adversarei
  • în setul 3, Sorana a ratat la 1-1, 6 (!) mingi de break, pentru ca în jocul următor să-şi piardă serviciul la a 3-a oportunitate de break a adversarei. Ea n-a mai reuşit să recupereze acest handicap, chiar dacă la 2-4 a ratat o minge de re-break şi în ultimul joc a salvat 4 mingi de meci, două dintre ele cu execuţii sclipitoare

Sorana rămâne cu acumulările cuvenite calificării în finală şi încheie o săptămână bună, în care a jucat din nou în circuit la sfârşit de săptămână, după ceva vreme.
O performanţă tonică pe care ne-o dorim confirmată cât de repede, la fel jucătoarea, desigur.

Alison Van Uytvanck a rămas astfel neînvinsă în finale, ea câştigând aici al 4-lea titlu al carierei.

*

Finala probei de dublu s-a încheiat cu rezultatul:

Hayley Carter (SUA, 92 WTA la dublu) / Luisa Stefani (Brazilia, 99) – Dalila Jakupovic (Slovenia, 90) / Sabrina Santamaria (SUA, 73) 6-3, 7-6 (4) în 1h26′

Carter (24 de ani) şi Stefani (22 de ani) au câştigat primul lor titlu din circuit (indiferent de probă), după ce pierdeau finala International Seul.
Carter  a mai jucat o finală în acest sezon, la International Bogota (/ Ena Shibahara).