Gabriela Ruse (144 WTA) a pierdut astăzi partida contând pentru primul tur (R32) al turneului WTA 250 “Thailand Open”, care se dispută la Hua Hin, fiind învinsă de Na-Lae Han (176): 6-4, 1-6, 6-4 în 2h12′ pentru jucătoarea sud-coreeană.

Gabi şi-a pierdut prima serviciul în al 4-lea game al partidei, dar l-a recuperat la 3-5, după ce salvase primele două mingi de set. Şi-a pierdut însă din nou serviciul şi deci setul.
După al 3-lea game al setului al doilea, jucătoarea noastră a avut un moment de slăbiciune, a solicitat intervenţia fizioterapeutului şi a medicului, i-a fost luată tensiunea. Apoi s-a simţit mai bine, a făcut 3 break-uri, ultimul, cel cu care a închis setul, câştigat la zero.
Doar că decisivul a avut o desfăşurare a scorului asemănătoare cu cea a primului set. Han a câştigat prima la retur, Gabi a egalat imediat, dar şi-a mai pierdut încă o dată serviciul în al 9-lea game, iar în ultimul al partidei nu a salvat decât primele două mingi de meci.
Palmaresul direct a devenit acum egal, Gabi câştigase prima lor întâlnire.

Gabriela (clasament maxim: 51 WTA / mai 2022, 25 de ani) rămâne astfel doar cu două victorii pe tablourile principale ale celor 9 turnee – WTA şi ITF – pe care le-a jucat după US Open 2022 şi acelea în faţa unor jucătoare clasate în afara top 100 WTA.

Iar Na-Lae Han (clasament maxim: 149 WTA / iunie 2019, 30 de ani) a obţinut de-abia a 5-a victorie a carierei pe un tablou principal WTA şi prima în afara Coreei de Sud: câte una la patru ediţii ale WTA 250 de la Seul, în 2022, 2021, 2017 şi 2014.
Aici, ea o va întâlni în optimile de finală pe Heather Watson (160), care a eliminat un cap de serie: 5-7, 6-4, 7-6(5) în 3h cu Yulia Putintseva (44) [2].