Trei capi de serie eliminaţi, dintre care primii doi de pe tablou, Paula Badosa şi Caroline Garcia

Astăzi, la WTA 500 “Toray Pan Pacific Open”, Tokyo, s-au încheiat partidele turului 1 (R28) şi au intrat în turneu – direct în optimile de finală (R16) – trei dintre primii patru capi de serie, care au avut BYE în primul tur.

Doi dintre aceştia, jucătoare angrenate în cursa pentru WTA Finals – Turneul Final WTA, au fost eliminaţi.

Imagini din timpul partidelor de astăzi
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Qinwen Zheng (36 WTA) şi-a continuat şi aici progresul din acest sezon şi a eliminat-o pe Paula Badosa (4) [1]: 6-3, 6-2 în 1h18′ [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos].

Tânăra jucătoare chineză (pe 8 octombrie va împlini 20 de ani) a obţinut astfel cea mai importantă victorie a carierei, a doua în faţa unei adversare clasate în top 5 / top 10 WTA, cea dintâi fusese la Ons Jabeur (5) în turul 2 al WTA 1000 Toronto, dar după ce jucătoarea tunisiană abandonase în setul al doilea.
La începutul acestei săptămâni, Qinwen progresa pe cel mai bun loc al carierei – 36 WTA – după un sezon început pe locul 126, în care a jucat în optimi la Roland Garros, în turul 3 (R32) la Wimbledon şi US Open, rezultate cărora le-a adăugat sferturile de la WTA 1000 Toronto şi titlurile cucerite la WTA 125 Valencia şi ITF W60 Orlando.
În sferturi o va avea ca adversară pe Claire Liu (84), cea care în primul tur (R24) o elimina pe Alison Riske [7] şi în optimi a trecut de Elise Mertens (44).

Tot o jucătoare din China, dar din altă generaţie Shuai Zhang (28 WTA, 33 de ani) a oprit seria impetuoasă – pe larg, aici – a Carolinei Garcia (10) [2]: 4-6, 7-6(5), 7-6(5) în 2h36′, după ce a salvat o minge de meci la 4-5 şi serviciul în setul decisiv.
Ea a trecut şi peste barajul de aşi al franţuzoaicei, 27 la număr, cei mai mulţi în circuit, de la cei 28 serviţi de Kristyna Pliskova în partida cu Monica Puig la WTA 250 Luxemburg 2019.
Cei mai mulţi de până astăzi, din acest sezon, îi servise jucătoarea despre care am vorbit mai sus, Qinwen – 21, în partida cu Jelena Ostapenko, de la US Open [videoclip cu momentele importante ale partidei Zhang – Garcia, mai jos].

Pentru Shuai aceasta a fost a 8-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare clasate în top 10 WTA:

Credit Info tabel: wikipedia.org

Jucătoarea chineză (clasament maxim: 23 WTA / mai 2016) vine aici după o serie de rezultate bune: sferturi la WTA 1000 Cincinnati şi WTA 250 Cleveland, optimi la US Open.
Mai devreme în sezon câştiga titlul la WTA 250 Lyon (hard indoor) şi juca finala WTA 250 Birmingham (iarbă).

Şi Liudmila Samsonova (30 WTA, 23 de ani) arată în ultima vreme o formă sportivă excelentă. Jucătoarea născută la Olenegorsk a trecut în primul tur de campioana en titre de la Wimbledon, Elena Rybakina (22) [8], finalistă săptămâna trecută la WTA 250 Portoroz: 6-2, 6-4 în 1h25′.
Liudmila (maxim al clasamentului: 25 WTA / pe 9 mai 2022) a venit aici după titlurile consecutive câştigate la WTA 250 Cleveland şi Washington şi optimile jucate la US Open.
Ea o va întâlni în optimile de aici pe a treia jucătoare din China încă activă pe tablou, Xinyu Wang (78, 20 de ani) [Ordinea de joc de joi].

Garbiñe Muguruza (12) [3] s-a calificat fără probleme în sferturi [videoclip cu momentele importante ale partidei, mai jos. De asemenea, tabloul actualizat cu rezultatele de astăzi]

Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați