Fără jucătoare din România la sfârşitul săptămânii. Gabriela Ruse – după al 5-lea cel mai lung meci al sezonului – şi Monica Niculescu (la dublu) au pierdut. Tabloul sferturilor de finală

Ultimele două jucătoare din România care erau încă active pe tablourile WTA 250 “Transylvania Open by Verdino”, care se dispută pe hard indoor în BTarena din Cluj-Napoca, au fost învinse joi:

• în optimile probei de simplu:

Credit Foto: Transylvania Open

Xiyu Wang (59 WTA) [7] Gabriela Ruse (104) [WC] 6-1, 6-7(8), 7-6(6) în 3h26′, al 5-lea cel mai lung meci al sezonului, din cele 54 care au durat mai mult de trei ore, după ce jucătoarea din China o învingea, la WTA 250 Budapesta, pe Ana, în cel mai lung încheiat în două seturi.

Gabi nu şi-a creat nicio şansă de a câştiga la retur în primul set, dar în următoarele două a luptat la fiecare punct, a trecut peste nereuşite şi a avut deseori iniţiativa, însă toate acestea nu au fost suficiente pentru victorie, de care s-a aflat, în două rânduri, doar la doi paşi.
În setul al doilea a condus cu 3-1, iar în tie-break nu a avut de înfruntat vreo minge de meci şi a convertit-o pe a 4-a de set.
În decisiv, şi-a pierdut serviciul în game-ul 8 şi la 3-5 a salvat o minge de meci la retur. Iar în tie-break a condus cu 4-2, a fost întrecută pe tabelă, dar a mai reuşit să egaleze la 5 şi apoi la 6, după ce a salvat şi a doua minge de meci, n
u şi pe a 3-a [rezumatul video al partidei, mai jos].

Ea încheie acest turneu cu satisfacţia că este refăcută fizic, că puterea de luptă este acolo, motive, sperăm, suficiente pentru a-i încărca pozitiv starea de spirit, pentru că nici săptămâna viitoare nu va reveni în top 100 WTA şi rămâne fără două victorii legate pe tablourile principale din circuit, în 2022.

• în sferturile probei de dublu:

Viktorija Golubic (Elveţia, 113 WTA la dublu) / Xinyun Han (China, 81) – Harriet Dart (98) / Monica Niculescu (52) 3-6, 6-4, [10-3] în 1h37′, după ce coechipiera Monicăi, nu a rezistat presiunii “terenului propriu” în tie-break-ul de meci şi a greşit mult.

Revenind la proba de simplu, în sferturile de finală s-au calificat 4 capi de serie, 3 jucătoare necotate printre capii de serie şi una care a promovat din calificări, Anna Blinkova (Rusia, 138, clasament maxim: 54 WTA / februarie 2020, 24 de ani) [rezultatele, în tabloul PDF de mai jos].
Jucătoarele scrise cu negru – capi de serie – sau cu verde – care au eliminat capi de serie sau au avansat după eliminarea acestora – se vor întâlni în sferturile de finală:

Jumătatea superioară

Sfertul 1: Bronzetti (63 WTA) [9] Galfi (89) Parrizas Diaz (75), Xiyu Wang (59) [7]

Sfertul 2: Bogdan (46) [3] Niemeier (74), Kostyuk (56) [6] Paolini (78)

Jumătatea inferioară

Sfertul 3: Bondar (62) [8], Potapova (48) [4]

Sfertul 4: Linette (55) [5] Xinyu Wang (80) Blinkova (138) [Q], Kalinina (45) [2]