Astăzi (joi) au fost programate cele două jucătoare din România încă active pe tablourile WTA 250 “Transylvania Open by Verdino”, care se dispută pe hard indoor, în BTarena din Cluj-Napoca:

În foto [Credit: Transylvania Open] sunt încadrate de antrenorii lor,
Călin Ciorbagiu şi Julian Vespan

• în optimile de finală ale probei de simplu, în meciul al 4-lea de pe terenul central, nu mai devreme de ora 18.00, va începe partida:

Gabriela Ruse (104 WTA) [WC]Xiyu Wang (China, 59) [7], palmares direct: 0-0

Xiyu Wang (clasament maxim: 58 WTA / 19 septembrie 2022, 21 de ani) a fost campioana junioarelor la US Open 2018, turneu la care anul acesta, a ajuns în turul 3 (R32) după prima şi singura victorie de până acum în faţa unei jucătoare clasate în top 5 / top 10 WTA: 3-6, 7-5, 7-5 cu Maria Sakkari (3).
Tot în 2022 a jucat semifinale la WTA 250 Washington, după o victorie la Victoria Azarenka (20) şi sferturi la WTA 250 Budapesta (zgură) – după ce o învingea în optimi pe Ana Bogdan, la capătul unei partide care a durat 2h45′ (cea mai lungă în două seturi a sezonului) – WTA 250 Granby (hard).
De asemenea, a jucat cea mai importantă finală a carierei, la WTA 125 Valencia (zgură), pierdută în faţa compatrioatei, Qinwen Zheng (54).
Datorită acestor rezultate a progresat de pe locul 131 la începutul sezonului, pe cel mai bun al carierei, 58 WTA / 19 septembrie.

Niemeier, Paolini şi Bondar, calificate în sferturi

Altfel, la Cluj-Napoca, trei jucătoare – Jule Niemeier (74), Jasmine Paolini (78) (vor fi adversare în următorul meci) şi Anna Bondar (62) [8] – s-au calificat până acum în sferturile de finală, astăzi urmând să se dispute celelalte 5 partide ale optimilor.