Ana Bogdan, victorie preţioasă în primul tur. Gabriela Ruse a pierdut la limită

După intermezzo-ul nefast de la US Open – a pierdut în runda a doua a calificărilor – Ana Bogdan îşi continuă evoluţia excelentă pe continentul european, unde la ultimele două turnee disputate, jucase finala WTA 250 Varşovia şi devenise campioană la WTA 125 Iaşi, 9 victorii în 10 partide.

Astăzi, în primul tur al WTA 250 “Zavarovalnica Sava”, care se dispută pe hard, în staţiunea de pe ţărmul sloven al Mării Adriatice şi este dotat cu premii financiare în valoare de 251.750 USD, ea a învins-o pe una din jucătoarele prezente în sferturi la US Open, care în turul 3 trecea de Serena Williams, în ce avea să fie ultimul meci al carierei pentru legenda americană:

Ana în timpul partidei de astăzi
Credit Foto: @wta

Ana Bogdan (65 WTA) – Ajla Tomljanovic (34) [8] 7-5, 4-6, 6-1 în 2h32′, după ce jucătoarea noastră a salvat în manşa întâi o minge de set la retur, iar în decisiv a pierdut primul joc la serviciu, dar apoi a reuşit trei break-uri şi a încheiat partida cu şase puncte câştigate la rând [videoclip cu rezumatul partidei, mai jos].

Palmaresul direct a devenit acum 2-0, Ana mai câştigase în 2014 o partidă în care jucătoarea australiană – pe atunci, croată – abandona în setul doi.

Ana (clasament maxim: 59 WTA / iunie 2018 – este foarte aproape de a-l depăşi – 29 de ani) acumulează deocamdată 30 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 3.065 € şi o va întâlni în optimile de finală pe învingătoarea din partida Tamara Zidansek (Slovenia, 91) – Anastasia Zakharova (Rusia, 160) [Q], care se va disputa mai târziu.

Într-o partidă lungă, pe muchie de cuţit:

Lesia Tsurenko (92) – Gabriela Ruse (96) [Q] 6-1, 4-6, 6-4 în 2h58′, după ce jucătoarea noastră a reuşit un re-break în setul decisiv la 3-5, dar vizibil afectată fizic şi epuizată şi-a pierdut încă o dată serviciul.

Ea jucase aici calificări, unde trecuse de adversare clasate pe locurile 520 şi 596 [vezi mai jos tabloul PDF].

Ana şi Gabi sunt partenere în proba de dublu, partida lor din primul tur [vezi mai jos tabloul PDF] nefiind programată astăzi.

Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați