Imagini de la partidele Mladenovic – Garcia, Riske – Kerber şi
Kenin, Martic, Saisai Zheng, Ajla Tomljanovic, în timpul partidelor câştigate astăzi
Credit Foto: sina.cn şi “Zhengzhou Open”

Astăzi, în optimile de finală ale turneului Premier “Zhengzhou Open”, Kristina Mladenovic şi-a învins pentru a doua oară în 2019 compatrioata, cu care a avut momente extraordinare – un titlu şi o finală de Mare Şlem la dublu – dar şi fricţiuni legate de neparticiparea celei din urmă la Fed Cup.

Prima întâlnire de anul acesta se disputa în turul 1 al Premier 5 Roma, iar Garcia o câştiga pe cea din turul 1 (R32) al Premier Sydney 2016, astfel că palmaresul direct îi este favorabil acum Kristinei: 2-1.

Partida de astăzi s-a încheiat cu rezultatul:

Kristina Mladenovic (49 WTA) – Caroline Garcia (31) [8] 7-5, 6-2 în 1h41′

Doar încă un cap de serie a fost eliminat până acum, în partida de ieri:

Alison Riske (SUA, 34) – Angelique Kerber (Germania, 15) [5] 5-7, 6-4, 7-6(6) în 2h50′, după ce americanca a salvat o minge de meci la 5-6 în tie-break şi jucătoarea din Germania a pierdut 6 jocuri de serviciu la rând: ultimele 4 din setul 2 şi primele două din decisiv. Scorul la breakuri a fost egal: 10-10 (!).

Ploaia a întrerupt partida de astăzi, contând pentru optimile de finală:

Karolina Pliskova (Cehia, 2) [1]Polona Hercog (Slovenia, 53) la scorul 6-3, 2-5.

Sofia Kenin (SUA, 20) [6] şi Petra Martic (Croaţia, 23) [7] i s-au alăturat deja Kristinei Mladenovic în sferturile de finală.