Ana Bogdan, cea mai preţioasă victorie după un an. În sferturi urmează altă jucătoare poloneză

Ana Bogdan a obţinut a doua victorie la turneul WTA 125 “Trophée Lagardère”, care se dispută pe zgură, la Paris, aceasta în faţa jucătoarei cotate cap de serie 2 pe tablou.
În partida din optimile de finală (R16):

Ana Bogdan (95 WTA) – Magda Linette (54) [2] 7-6(4), 6-0

Partida a durat 1h42′.
După schimbul de break-uri din jocurile 5 şi 6 – Linette l-a reuşit pe primul – Ana a trebuit să anuleze o minge de set la 4-5 şi serviciul, iar în tie-break să oprească la timp revenirea adversarei, de la 5-0, la 5-4.
În setul al doilea, jucătoarea noastră nu a pierdut decât 4 puncte până la 5-0, iar în ultimul joc – de retur – încă 5, înainte de a convertit a doua minge de meci.

Pentru Ana, aceasta este cea mai preţioasă victorie – în ce priveşte locul adversarei învinse – de la cea în faţa Barborei Krejcikova (42) din optimile de finală ale WTA 250 Istanbul (aprilie) 2021 – şi cel mai important sfert de finală – în ce priveşte categoria turneului – după WTA 125 Limoges (decembrie) 2021, turneu la care avea să joace finala.

Jucătoarea din România acumulează deocamdată 29 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 3.226 € şi va întâlni în sferturile de finală – partida nu este programată astăzi – altă jucătoare din Polonia, pe Magdalena Frech (87, clasament maxim: 86 WTA / aprilie 2022, 24 de ani) [8].
Ele s-au mai întâlnit în prima rundă a calificărilor WTA 1000 Montréal 2018, atunci când Frech abandona în setul al doilea.