..

[25 aprilie]

Anastasia Potapova a cucerit primul titlu şi este pe cale să-şi relanseze cariera

În finala turneului WTA 250 Tennis Championship Istanbul 2022, Anastasia Potapova i-a interzis compatrioatei ei să-şi serbeze ziua de naştere – Veronika Kudermetova a împlinit duminică 25 de ani – cu al doilea titlu al carierei.

Astfel, mai tânăra jucătoare – a împlinit 21 de ani pe 30 martie – l-a câştigat pe primul al ei, după ce pierduse primele două finale, WTA 250 Moscova (zgură) şi Tashkent (hard), ambele în 2018, în care se calificase la 17 ani.
Potapova a devenit astfel cea dintâi jucătoare care câştigă primul titlu al carierei în 2022.

Credit foto: Mathias Schulz pentru @tennischampist

Cea de ieri s-a încheiat cu rezultatul:

Anastasia Potapova (122 WTA) [Q] – Veronika Kudermetova (29) [3] 6-3, 6-1 în 1h23′, după ce jucătoarea născută la Saratov a fost condusă cu 3-1 în primul set şi a revenit cu 5 game-uri câştigate la rând, iar în al doilea nu a pierdut decât un joc de serviciu [rezumatul finalei şi al festivităţii de premiere].

Anastasia Potapova a fost un copil minune, care la 15 ani devenea lider în clasamentul ITF combinat al junioarelor după ce câştiga titlul categoriei de vârstă la Wimbledon 2016. În prealabil jucase în alte 3 finale de Grand Slam, dar la dublu: US Open 2015, Roland Garros 2016, 2017.

La senioare, după cele două finale menţionate mai sus îşi atingea cel mai bun clasament al carierei – 64 WTA – pe 22 iulie 2019, după ce se califica în semifinalele WTA 250 Jūrmala, urmaşul turneului WTA 250 de la Moscova, unde jucase finala din 2018 (a nu se confunda cu WTA 500 Moscova, care se desfăşoară la sfârşitul sezonului).
Doar că de atunci şi până săptămâna trecută, ea nu s-a mai calificat în nicio semifinală – indiferent de circuit – ci doar în câteva sferturi de finală, cel mai important la WTA 1000 Dubai 2021.
La turneele majore, cel mai bun rezultat este turul 3 (R32) la Australian Open 2021, iar la Roland Garros 2019, obţinea singura victorie în faţa unei jucătoare din top 10 / top 5 WTA.

În clasamentul WTA publicat astăzi, ea a înregistrat un progres de 44 de locuri, până pe locul 78, iar Veronika, unul de 4 locuri până pe 25 WTA (clasament maxim: 22 WTA / 4 aprilie 2022)

Hover deasupra butonului ”Tablouri”, Click pe tabloul pe care vreți să-l vizualizați
@ Stuttgart
18 - 24 apr 2022
"Porsche Tennis Grand Prix"
WTA 500 - zgură, aer liber
757.900 USD

@ Istanbul
"TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul"
WTA 250 - zgură, aer liber
239.477 USD

Înapoi la Cuprins

[23 aprilie]

Seria câştigătoare a Soranei Cîrstea la Istanbul a fost întreruptă în semifinalele turneului

După 8 partide câştigate la turneul de la Istanbul, Sorana Cîrstea (24 WTA) [2] a fost învinsă astăzi în semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului WTA 250 Tennis Championship Istanbul 2022 de Veronika Kudermetova (29) [3]: 6-3, 6-3 în 1h23′ pentru jucătoarea născută la Moscova.
Jucătoarea noastră a reuşit câteva puncte bune, dar neimportante în economia scorului, mai ales că serviciul a fost deficitar şi astăzi, în plus nu a mai funcţionat nici jocul la retur, e drept în faţa unei adversare cu o exprimare superioară în joc.

Sorana şi-a pierdut serviciul în jocul al 3-lea, dar l-a recuperat imediat la singura oportunitate de break pe care a avut-o în meci. De acolo echilibrul s-a rupt, Kudermetova a mai câştigat de două ori la primire în primul set şi o dată în al doilea.
Sorana a câştigat 52 din punctele disputate [31 la serviciu (24 din 37 jucate cu primul, 7 / 21 cu al doilea), 21 la retur], iar Veronika, 63 [36 la serviciu (28 / 39 cu primul, 8 / 18), 27 la retur].
Aceasta a fost prima victorie a Veronikăi, la a 3-a lor întâlnire.

Veronika Kudermetova (29, clasament maxim: 22 WTA / 4 aprilie 2022) va juca de ziua ei, mâine împlineşte 25 de ani, în a 3-a finală a sezonului – după cele pierdute la WTA 250 Melbourne 1 – cu Simona Halep – şi WTA 500 Dubai, cu Jelena Ostapenko – a doua pe zgură, pe prima o câştiga la WTA 500 Charleston 2021 şi a 5-a a carierei, pe prima o pierdea la WTA 500 Abu Dhabi 2021.

Adversară în finala care se va juca duminică şi va începe cel mai devreme la ora 15.00 îi va fi Anastasia Potapova (122), care în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului a învins-o pe Yulia Putintseva (51): 2-6, 6-2, 6-2 în 1h57′.

Anastasia Potapova (clasament maxim: 64 WTA / iulie 2019, 21 de ani) s-a calificat în a 3-a finală a carierei, pe primele două le pierdea la WTA 250 Moscova (zgură) şi Tashkent (hard), ambele în 2018.

@ Stuttgart
757.900 USD

@ Istanbul
239.477 USD

Sorana Cîrstea, a 8-a victorie consecutivă aici. Sâmbătă joacă pentru al doilea an la rând în semifinale

Sorana Cîrstea a câştigat a 3-a partidă la WTA 250 Tennis Championship Istanbul 2022 şi a 8-a consecutivă la acest turneu, primele 5 pentru titlul cucerit la ediţia trecută.

Ieri, în sferturile de finală a întâmpinat în prima jumătate a primului set o rezistenţă aprigă din partea unei jucătoare care a făcut aici turneul carierei, cu primele două victorii pe un tablou principal WTA:

Sorana Cîrstea (24 WTA) [2] – Julia Grabher (Austria, 194) [Q] 7-5, 6-1

Partida a durat 1h18′.
Sorana nu a avut la început iniţiativa: şi-a pierdut serviciul în primul joc, a recuperat break-ul în al 4-lea, dar adversara a mai făcut imediat unul şi la 5-3 a primit pentru a câştiga setul, apoi a servit pentru acelaşi obiectiv.
Doar că de acolo jucătoarea noastră a transpus pe teren diferenţa teoretică de valoare, cu rezultate imediate pe tabelă. N-a avut emoţii în finalul primului set, iar pe al doilea l-a dominat categoric.
Sorana a câştigat 69 din punctele disputate [39 la serviciu (33 din 51 jucate cu primul şi 6 / 16 cu al doilea) şi 30 la retur, iar Julia, 51 [23 la serviciu (19 / 37 cu primul şi 4 / 16 cu al doilea ) şi 28 la retur].

Jucătoarea din România recuperează deocamdată 110 din cele 280 de puncte WTA, care îi vor fi scăzute la începutul săptămânii viitoare, cărora le adaugă un premiu financiar în valoare de 10.100 USD.
Ea se clasează acum pe locul 27 în clasamentul live [estimare, neoficial] fiind precedată tocmai de adversara ei de astăzi.

Sorana o va întâlni în a doua semifinală a sezonului – prima, pierdută cu Dayana Yastremska (140) la WTA 250 Lyon (hard indoor) – pe Veronika Kudermetova (Rusia, 29) [3], în faţa căreia a câştigat primele două partide în care au fost adversare, una dintre ele pe zgură:

Credit Info: @itftennis.com

Partida de la US Open 2021

Veronika Kudermetova (clasament maxim: 22 WTA / 4 aprilie 2022, 24 de ani, mâine împlineşte 25) va juca aici în a 3-a semifinală a sezonului, după cele de la WTA 250 Melbourne 1 şi WTA 500 Dubai, la ambele a fost finalistă. Despre rezultatele ei de anul acesta, vorbeam înaintea partidei pe care ar fi trebuit s-o joace cu Ana.

Ieri, în sferturile de finală, jucătoarea născută la Kazan, a câştigat greu cele două seturi ale partidei cu Anna Bondar (72): 7-6(9), 7-6(3) în 2h14′, după ce în primul tie-break a salvat cele 4 mingi de set ale jucătoarei maghiare – la 5-6, 6-7, 7-8, 8-9 – înainte de o converti pe prima a ei, iar în al doilea a avut la 3-4 un break în urmă, pe care l-a recuperat imediat, ca apoi să domine al doilea tie-break.

Partida este programată, ultima de pe terenul central şi va începe cel mai devreme la ora 17.00.

Această partidă va fi precedată de semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului, care va începe cel mai devreme la ora 15.00:

Yulia Putintseva (51) – Anastasia Potapova (122), palmares direct: 1-0

Yulia a câştigat în sferturile WTA 500 Brisbane 2020 (hard): 6-4, 6-3

Ambele au eliminat capi de serie în sferturile de finală: cea care este născută la Moscova şi reprezintă Kazahstanul, în trei seturi pe Ajla Tomljanovic (41) [6], iar cea născută la Saratov, pe Sara Sorribes Tormo (47) [7] (rezultatele, în tabloul PDF de mai jos).

Putintseva (clasament maxim: 27 WTA / februarie 2017, 27 de ani) revine în semifinalele unui turneu WTA, după 250 Astana 2021 (hard)finală, iar Potapova (clasament maxim: 64 WTA / iulie 2019, 21 de ani), după 250 Jūrmala 2021 (zgură) – pierdută.

Ordinea de joc – 23.04 – WTA Istanbul 2022

@ Stuttgart
757.900 USD

@ Istanbul
239.477 USD

[22 aprilie]

Sorana Cîrstea joacă vineri în sferturile de finală cu cea mai slab clasată adversară întâlnită până acum la Istanbul. Situaţia pe tablou

Sorana Cîrstea – rămasă singura româncă activă pe tabloul WTA 250 Tennis Championship Istanbul 2022, după retragerea Anei Bogdan – joacă astăzi (vineri) în sferturile de finală.
În a 8-a partidă pe care o va juca aici – primele 7, câştigate – ea va întâlni cea mai slab clasată jucătoare din această serie.

Partida:

Sorana Cîrstea (24 WTA) [2]Julia Grabher (Austria, 194, clasament maxim: 148 WTA / februarie 2022, 25 de ani) [Q]

a fost programată a treia de pe terenul central şi va începe cel mai devreme la ora 17.00.

Despre palmaresul direct şi despre cum s-a calificat Julia în sferturi, am vorbit ieri.

Julia Grabher (clasament maxim: 148 WTA / februarie 2022, 25 de ani) a obţinut aici primele două victorii ale carierei pe un tablou principal WTA, după ce pierduse de 5 ori în primul tur la precedentele prezenţe.
Anul acesta nu a învins în circuit nicio jucătoare din top 100 WTA, dar săptămâna trecută, în Billie Jean King Cup, obţinea prima victorie a carierei în faţa unei jucătoare din top 50 WTA, Tamara Zidansek (27): 6-3, 6-3.
În luna februarie şi-a adăugat palmaresului cea de-a 9-a victorie de turneu în circuitul ITF, la W25 Porto.

În continuare, se va disputa celălalt sfert de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului:

[21 aprilie]

Ana Bogdan s-a retras din turneu înaintea partidei din optimi. Ulterior, a explicat din ce cauză

Ana Bogdan (90 WTA) [Q] s-a retras, din cauza unei accidentări la piciorul drept, de la WTA 250 Tennis Championship Istanbul 2022 înaintea partidei pe care trebuia s-o joace astăzi în optimile de finală cu Veronika Kudermetova (Rusia, 29) [3]
Ea rămâne cu acumulările cuvenite calificării pe tabloul principal şi a victoriei din primul tur.

Ulterior, într-o postare pe Instagram, Ana a explicat ce s-a întâmplat:
Ieri, în timpul antrenamentului, a simţit o durere ascuţită la piciorul drept, acolo unde avusese o fractură de stres. Fizioterapeutul a făcut tot posibilul pentru a o face aptă de joc, dar astăzi, la sală, în timpul celei de-a doua încălziri, a simţit din nou dureri. Aşa că, a decis să nu rişte, gândindu-se la turneele importante care urmează, cu atât mai mult cu cât în ultima vreme s-a simţit foarte bine pe teren şi a jucat cu o plăcere mai mare decât oricând. Mâine va face un RMN şi ne va informa în legătură cu rezultatul. Ne mulţumeşte pentru susţinere.

@ Stuttgart
757.900 USD

@ Istanbul
239.477 USD

Sorana Cîrstea salvează două mingi de meci şi câştigă aici a şaptea partidă consecutivă. Joi vine rândul Anei Bogdan să joace în optimi

Dacă Sorana Cîrstea câştigase 6 partide consecutive în două seturi la Istanbul – 5 pentru titlul ediţiei 2021 şi una în primul tur (R32) al celei actuale – pe a 7-a a obţinut-o după câteva peripeţii.

Imagini din timpul partidei
Rezumatul video, mai jos

Miercuri, în optimile de finală ale WTA 250 Tennis Championship Istanbul 2022 :

Sorana Cîrstea (24 WTA) [2] – Arantxa Rus (74) 3-6, 6-1, 7-5

Partida a durat 2h30′.
Adversarele au dominat pe rând primele două seturi, jucătoarea noastră câştigând în al doilea 6 jocuri la rând, după ce Rus câştigase la retur în primul.
În decisiv, între jocurile 5 şi 8 s-a câştigat la primire – Sorana, prima în ambele ocazii – dar în al 10-lea game, de serviciu, după ce a condus cu 40-0, a fost egalată şi în prelungiri a trebuit să anuleze două mingi de meci ale olandezei, pentru a continua partida.
Şi a continuat-o cum nu se poate mai bine, pentru că după ce a salvat-o pe a doua, a câştigat 10 din ultimele 11 puncte ale meciului [rezumatul video al partidei, mai jos].

Sorana recuperează deocamdată 60 din cele 280 de puncte WTA, care îi vor fi scăzute la începutul săptămânii viitoare, cărora le adaugă un premiu financiar în valoare de 5.800 USD.

Adversară în sferturile de finală îi va fi Julia Grabher (Austria, 194, clasament maxim: 148 WTA / februarie 2022, 25 de ani) [Q], care după ce în primul tur a trecut de Pemra Özgen (320) [WC] – 7-5, 6-2 – ieri a eliminat în optimi un cap de serie, pe Jil Teichman (37) [5]: 6-4. 6-4. Şi în calificări, jucătoarea din Austria câştigase ambele partide în două seturi.

Sorana a mai jucat o dată cu Julia, atunci când austriaca abandona în primul set al partidei din primul tur al WTA Linz 2020 (hard indoor).

Partida nu este programată joi, zi în care vine rândul celeilalte jucătoare din România prezentă pe tabloul principal să evolueze în optimile de finală. În ultimul meci – al 4-lea – de pe terenul central, la ora estimată 18.30 va începe partida:

Ana Bogdan (90 WTA) [Q]Veronika Kudermetova (Rusia, 29, clasament maxim: 22 WTA / 4 aprilie 2022, 24 de ani, va împlini 25 peste 3 zile) [3]

Despre palmaresul direct am vorbit în articolul de ieri.

Veronika a jucat două finale în acest sezon, WTA 250 Melbourne 1 – pierdută la Simona Halep – şi WTA 500 Dubai, pierdută la Jelena Ostapenko.
Ea joacă aici prima dată după Sunshine Double, unde a obţinut trei victorii pentru sferturi la WTA 1000 Indian Wells şi două pentru optimi la WTA 1000 Miami.

Cea mai bine clasaă jucătoare pe care a învins-o în 2022: Garbiñe Muguruza (7) în turul doi la Dubai.
Cea mai slab clasată în faţa căreia a pierdut: Arantxa Rus (66), în primul tur al WTA 1000 Doha.

Ordinea de joc – 21.04 – WTA Istanbul 2022

@ Stuttgart
757.900 USD

@ Istanbul
239.477 USD

[20 aprilie]

Ana Bogdan se califică la rândul ei în optimi, unde Sorana Cîrstea va juca miercuri. Un cap de serie eliminat până acum. Turneul este întârziat din cauza ploii

Şi a doua jucătoare din România prezentă pe tabloul principal la WTA 250 Tennis Championship Istanbul 2022 s-a calificat în optimile de finală (R16) şi tot după o victorie în două seturi în primul tur (R32):

Ana Bogdan (90 WTA) [Q] – Ana Konjuh (63) 6-4, 6-3 în 1h24′, după ce Ana din România a revenit în ambele seturi de la 1-3 – după singurele două jocuri din meci în care şi-a pierdut serviciul – în al doilea, cu 5 game-uri câştigate la rând.
Jucătoarea noastră a câştigat 68 din punctele disputate (36 la serviciu şi 32 la retur), iar cea din Croaţia, 52 (34 / 18).

Ana recuperează deocamdată 48 (30 pentru victoria de ieri + 18 în calificări) din cele 60 de puncte WTA, care îi vor fi scăzute la începutul săptămânii viitoare – corespunzătoare sferturilor de finală de anul trecut – cărora le adaugă un premiu financiar în valoare de 2.675 USD.
Ea o va întâlni în optimile de finală tocmai pe jucătoarea de care era învinsă aici anul trecut, Veronika Kudermetova (Rusia, 29, clasament maxim: 22 WTA / 4 aprilie 2022, 24 de ani) [3], în celelalte 3 întâlniri dintre ele a câştigat Ana, dar acelea s-au jucat pe hard:

Credit Info: itftennis.com

Kudermetova a trecut în primul tur (R32) de compatrioata ei, Marina Melnikova (182) [Q]: 6-2, 6-0 în 1h13′.

Această partidă – de pe al 3-lea sfert al tabloului – nu este programată astăzi, în schimb, în ultimul meci de pe terenul central (al 5-lea), de la ora estimată 17.00, este programată cea de pe al 4-lea sfert [videoclip cu interviul Soranei după a 6-a victorie de aici, mai jos]:

Sorana Cîrstea (24) [2]Arantxa Rus (Ţările de Jos, 74, clasament maxim: 61 WTA / august 2012, 31 de ani), palmares direct: 2-0 [1-0 pe zgură], dar întâlnirile sunt vechi:

Credit Foto: itftennis.com

Kudermetova, Rus şi Bondar, ieri

Arantxa Rus a eliminat-o în primul tur (R32) pe Ipek Öz (Turcia, 219) [WC]: 6-3, 6-1 în 1h14′ şi va juca pentru a 3-a oară în turul 2 în 2022, de această fază nu a trecut în circuitul principal, doar la ITF W60 Grenoble a ajuns o dată în sferturi. La WTA 1000 Doha o elimina în primul tur tocmai pe Veronika Kudermetova (atunci 25 WTA).

Altfel, ploaia a perturbat şi ieri programul, astfel că s-au încheiat doar partidele primului tur de pe jumătatea inferioară a tabloului, un singur cap de serie fiind eliminat, pe sfertul al 3-lea:

[19 aprilie]

Sorana Cîrstea îşi continuă seria victorioasă de aici. A câştigat a şasea partidă în două seturi

Sorana Cîrstea, campioană în 2021 la Istanbul fără set pierdut şi-a continuat seria victorioasă şi anul acesta, cu o nouă partidă câştigată în două seturi.

În primul tur (R32) [ştire actualizată, cu noua adversară] al WTA 250 Tennis Championship Istanbul 2022, ea a ştiut să profite de serviciul nesigur al adversarei sale şi a câştigat 7 din cele 8 jocuri în care a primit.
E drept, că şi jucătoarea noastră şi-a pierdut de 4 ori serviciul, problemă care ar fi bine să se remedieze în următoarele partide:

Sorana Cîrstea (24 WTA) – Kamilla Rakhimova (Rusia, 95) [LL] 6-4, 6-1 în 1h16′.
Învingătoarea a câştigat 64 din punctele disputate (29 la serviciu, 35 la primire), iar învinsa, 44 (20 / 24). Aceasta a fost prima întâlnire dintre jucătoarea noastră şi semifinalista de la WTA 250 Bogota, de acum două săptămâni.

Adversara pe care o va întâlni în optimile de finală (R16) este decisă în partida care se joacă acum: Ipek Öz (Turcia, 219) [WC] – Arantxa Rus (Ţările de Jos, 74).

Ordinea de joc – 19.04 – WTA Istanbul 2022

@ Stuttgart
757.900 USD

@ Istanbul
239.477 USD

Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan – care s-a calificat luni pe tabloul principal – joacă marţi în primul tur. Partide amânate din cauza ploii

ACTUALIZARE

Sorana Cîrstea joacă acum cu Kamilla Rakhimova (Rusia, 95 WTA, clasată pe cel mai bun loc al carierei, 20 de ani) [LL], care a înlocuit-o pe Aliaksandra Sasnovich, retrasă din turneu, motivul fiind “îmbolnăvire”.

ARTICOLUL INIŢIAL

Luni, din cauza ploii, la WTA 250 Tennis Championship Istanbul 2022 nu s-au încheiat decât partidele rundei a doua a calificărilor.

Prilej pentru Ana Bogdan (90 WTA) de a deveni a doua jucătoare din România prezentă pe tabloul principal. Ea a învins-o în runda a doua a calificărilor pe reprezentanta gazdelor, Berfu Cengiz (398): 7-5, 6-3 în 1h24′, după ce în primul set a trebuit să facă faţă revenirii adversarei: jucătoarea noastră a condus cu 5-1, a ratat prima minge de set la 5-2 – la retur, alte două în jocul următor şi încă două în ultimul, înainte de a o converti pe a 6-a. Şi în setul al doilea a avut în două rânduri un break înainte, a fost egalată, dar cel din jocul 8 avea să fie cel hotărâtor.

Ana, în timpul partidei de ieri
Credit Foto: tennischampist

Ana acumulează deocamdată 18 puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 2.675 USD, va juca a doua oară la “Tennis Championship” Istanbul, anul trecut se califica în sferturile de finală, după o victorie în faţa Barborei Krejcikova (42), actualul număr 2 WTA, unde a fost învinsă de Veronika Kudermetova (29).
Ea a fost repartizată pe al treilea sfert al tabloului, optimea a doua şi o va întâlni astăzi în primul tur (R32) pe Ana Konjuh (Croaţia, 63, clasament maxim: 20 WTA / iulie 2017, 24 de ani), cu care n-a mai jucat până acum.

Şi Ana Konjuh se oprea anul trecut în sferturile de finală de la “Tennis Championship”.
Ea a venit aici, după o serie de 4 înfrângeri în primul tur, la WTA 250 Lyon, WTA 1000 Indian Wells – abandon în setul doi -, Miamiînvinsă de Gabriela Ruse (57) [mai multe despre sezonul 2022 al jucătoarei croate] şi WTA 500 Charleston, învinsă de Linda Fruhvirtova (188).
Partida a fost programată a 3-a de pe terenul 2, unde sesiunea începe la ora 11.00, aşadar ora estimată de start este 14.00.

Debutul deţinătoarei titlului la această ediţie a fost amânat de ieri, pentru astăzi, partida:

Sorana Cîrstea (24) [2]Aliaksandra Sasnovich (50, clasament maxim: 30 WTA / septembrie 2018, 28 de ani), palmares direct: 0-0,

a fost programată prima de pe terenul central unde sesiunea începe la ora 10.00. Sorana Cîrstea joacă pentru a doua oară aici, la fel ca Aliaksandra Sasnovich, care în 2020 ajungea în sferturile de finală.
Despre parcursul Aliaksandrei în 2022 am vorbit înaintea partidei pe care a jucat-o o în turul 3 (R32) al WTA 1000 Miami cu Irina Begu (70). Aceea a fost şi ultima victorie, pe care a obţinut-o jucătoarea născută la Minsk, în circuit: în optimile turneului din Florida a fost învinsă de Belinda Bencic (28) şi în primul tur la WTA 500 Charleston de Anhelina Kalinina (42).

@ Stuttgart
757.900 USD

@ Istanbul
239.477 USD

[18 aprilie]

Sorana Cîrstea, deţinătoarea titlului, este prezentă pe tablou. Ana Bogdan mai are nevoie de o victorie pentru a i se alătura

Săptămâna viitoare se dispută pe zgură, la Istanbul, a 15-a ediţie a turneului WTA 250, denumit din raţiuni de sponsorizare “TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul” şi care anul acesta este dotat cu premii în valoare de 239.477 USD.

Finalele primelor 14 ediţii, cu ultimele două campioane, jucătoare din România – Patricia Ţig şi Sorana Cîrstea – la sfârşitul articolului (în 2010 şi 2014-2015, turneul s-a disputat pe hard).

Anul acesta singura jucătoare din România prezentă deocamdată pe tabloul principal este deţinătoarea titlului, Sorana Cîrstea, cap de serie 2, care în primul tur (R32) o va întâlni, pentru prima dată în carieră, pe Aliaksandra Sasnovich (51, clasament maxim: 30 WTA / septembrie 2018, 28 de ani).

Ana Bogdan (91 WTA) a câştigat astăzi, în prima rundă a calificărilor, unde este cap de serie 2 – 6-1, 6-2 cu Zeynep Sonmez (551) [WC]şi va juca luni, pentru un loc pe tabloul principal cu altă jucătoare din Turcia, Berfu Cengiz (398, clasament maxim: 315 WTA / mai 2019, 22 de ani) [WC].

Pe tablou este prezentă şi campioana din 2019, Petra Martic (60).