Petra Kvitova o elimină pe Paula Badosa, Karolina Muchova pe Beatriz Haddad Maia. Iga Swiatek vânează noi recorduri. Din nou probleme cu armonizarea calendarului

Jucătoarele din Cehia îşi doresc să profite cât mai mult de turneul organizat acasă.
Dacă marţi, la WTA 500 “Agel Open”, era eliminat un cap de serie, ieri au mai ieşit alţi doi, autoarele fiind reprezentante ale gazdelor.

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photohraphy

Petra Kvitova (20) a eliminat-o în optimi pe Paula Badosa (4) [2] 7-6(4), 6-4, după ce manşa întâi a fost lipsită de break-uri, iar jucătoarea din Cehia a ratat primele 3 mingi de set de la 6-1 şi o a doua cu 3 game-uri câştigate la primire. La 5-3, aflată la retur, Petra a ratat nu mai puţin de  6 mingi de meci, iar în următorul game, încă una, înainte de a înclina palmaresul direct cu jucătoarea din Spania, în favoarea ei: 2-1 [rezumatul video al partidei, mai jos].

Petra (clasament maxim: 2 WTA / octombrie 2011, 32 de ani) a obţinut astfel a 29-a victorie a carierei în faţa unei adversare clasate în top 5 WTA şi a 60-a în faţa uneia din top 10.

Adversara ei din sferturile de finală va fi, pentru prima dată în carieră, Elena Rybakina (26), care a revenit în partida cu Aliaksandra Sasnovich (31) – cea care în primul tur o eliminase pe Jelena Ostapenko [8] – de la 0-1 la seturi şi de la 3-5 în cel decisiv, cu 4 game-uri câştigate la rând [rezultatele în tabloul PDF de mai jos].

Iar compatrioata Petrei, Karolina Muchova (189) [WC] a eliminat-o în primul tur pe Beatriz Haddad Maia (15) [7]: 6-4, 6-4 în 1h42′, după ce a revenit în primul set de la 0-2 şi în al doilea de la 1-4 [rezumatul video al partidei, mai jos].

A 3-a jucătoare calificată deocamdată în sferturile de finală este Iga Swiatek (1) [1], care nu a trebuit să joace tot meciul cu Ajla Tomljanovic (34) [Q], jucătoarea care reprezintă Australia fiind nevoită să abandoneze în setul al doilea, din cauza unei accidentări la genunchi.

Iga a câştigat astfel a 58-a partida din 2022, cel mai mare număr de victorii într-un sezon în ultimii 5 ani.
Ea este devansată la acest capitol de Wozniacki (60 de victorii)  în 2017, Kerber (63) – 2016, Serena (78) – 2013, Azarenka (68) – 2012 şi din nou Wozniacki,  (66) în 2011 şi (64) în 2010. [Surse: @OptaAce, @WTAInsider
]

Altfel, jucătoarea poloneză a anunţat că nu va participa “Billie Jean King Finals” [grupele şi programul] – Turneul Final al competiţiei, care este programat în perioada 8-13 noiembrie la Glasgow.
Cum WTA Finals – Turneul Final WTA este programat imediat înainte, 31 octombrie – 7 noiembrie, la Forth Worth, Texas, decizia ei este una firească.
Desigur, naţionala Poloniei va avea de suferit, dar aceasta este încă o dovadă a neputinţei – sau poate este vorba despre orgolii patologice – pe care le arată forururile tenisului – aici, ITF şi WTA – în alcătuirea unui calendar rezonabil.
Ulterior anunţului jucătoarei, David Haggerty,  CEO al ITF a precizat că anul acesta a făcut programarea astfel încât Polonia şi SUA – Pegula şi Gauff sunt pe locurile 3, respectiv 4 în WTA Race – să joace cât mai târziu şi că începând cu 2023 se va pune de acord cu WTA pentru a remedia situaţia.