Marţi s-au disputat sferturile de finală de pe jumătatea superioară a tabloului WTA 1000 “Miami Open presented by Itaú”.

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Elena Rybakina (7 WTA) [10] şi-a continuat neabătută seria victorillor: a câştigat a 12-a partidă consecutivă, cele 4 de aici fiind precedate de 6 pentru titlul de la WTA 1000 Indian Wells şi de două la WTA 1000 Dubai (neprezentarea la meciul din optimi cu Coco Gauff nu se contabilizează).

Cea de ieri a fost una categorică: 6-3, 6-0 cu Martina Trevisan (24) [25] în 1h9′, după un prim set ceva mai echilibrat, în care jucătoarea din Italia a ratat 3 mingi de break în al 3-lea game, iar în al 7-lea a egalat situaţia jocurilor câştigate la retur, revenind de la 1-4 la 3-4. La acel scor,  a ratat două mingi pentru 4 egal, de la 40-15 şi aceasta a fost toată rezistenţa pe care a putut să o opună. Jucătoarea din Kazahstan a câştigat şi restul game-urilor până la sfârşitul partidei, niciunul nemaiavând nevoie de avantaje, cu doar 10 puncte pierdute din 34 disputate, în setul al doilea [rezumatul video al partidei, mai jos].
Aceasta a fost prima lor întâlnire.

Elena s-a calificat astfel în a 3-a semifinală a sezonului, după Australian Open, unde juca finala şi WTA 1000 Indian Wells, unde câştiga titlul.

Al doilea sfert de finală a oferit dramatism şi pentru primul, în plus s-a încheiat după ora locală 1.00 AM, din cauza ploii care a perturbat programul:

Jessica Pegula (3) [3] – Anastasia Potapova (26) [27] 4-6, 6-3, 7-6(2) în 2h36′, după ce jucătoarea din SUA a revenit nu numai de la 0-1 la seturi, ci şi de la 0-2 în al doilea şi de la 2-4 în decisiv, pentru ca la 4-5 să anuleze două mingi de meci  consecutive, la retur – de la 15-40 – ale adversarei. Şi următoarele două game-uri s-au câştigat la retur, dar Jessica a fost net superioară în tie-break.
Palmaresul direct a devenit acum 4-0, 2-0 în acest sezon, şi la prima întâlnire cea din turul 3 al WTA 1000 Indian Wells, Pegula revenea de la 0-1 la seturi şi câştiga decisivul cu 7-5.

Şi pentru Jessica (clasată pe cel mai bun loc al carierei, 29 de ani) aceasta va fi a 3-a semifinală a sezonului, pe prima o câştiga la WTA 500 Doha, pe a doua o pierdea la WTA 1000 Dubai.
Ea juca şi anul trecut în semifinalele turneului de la Miami şi între timp a mai jucat o finală WTA 1000 mandatory, la Madrid.

Palmaresul direct dintre Pegula şi Rybakina îi este favorabil celei dintâi, 2-0 [ambele pe hard outdoor]:

Astăzi sunt programate sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului, cu Sorana printre protagoniste: